Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Modernizacja gospodarstw: Trudno rozliczyć inwestycje budowlane

Obrazek

W obecnym PROW procedury związane z konkurencyjnym wyborem dostawców czy wykonawców robót utrudniły i tak skomplikowane rozliczenia inwestycji budowlanych.

Grzegorz Ignaczewski6 marca 2019, 12:00
Do naszej redakcji dotarło wiele sygnałów od rolników, którzy pokusili się o realizację inwestycji budowlanych z dofinansowaniem z obecnego PROW, i którzy borykają się aktualnie z dużymi problemami na etapie ich rozliczenia.

Tym razem o taką pomoc powinno być przecież dużo łatwiej, ponieważ wydzielono osobne nabory w tzw. obszarach A, B i C – przeznaczone specjalnie na inwestycje w budynki inwentarskie. ARiMR corocznie przyjmuje wnioski i co ważne, są pieniądze dla wszystkich, których wnioski przebrną weryfikację. Zainteresowanie nie jest jednak duże – jednym z powodów są chociażby problemy z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę. Jednak tym razem podpisanie umowy o dofinansowaniu inwestycji z Agencją nie jest nawet połową sukcesu. Przysłowiowe „schody” zaczynają się przy realizacji inwestycji i jej rozliczeniu.
ARiMR tnie płatności
To najczęstszy zarzut podnoszony przez rolników. – Wybudowałem oborę za prawie półtora miliona złotych, z czego Agencja miała mi zwrócić 500 tysięcy. Jednak po kontroli obcięto prawie 20 tys. zł, bo stwierdzono, że zamontowane wyposażenie nie zgadza się z pierwotnym kosztorysem. Do tego na pieniądze czekałem prawie rok – żali się jeden z naszych Czytelników.

Podobnych sygnałów jest sporo. Przewijają się w nich dwa podstawowe zarzuty: nagminne pomniejszanie wypłacanych rolnikom dotacji oraz przeciągające się terminy ich wypłaty. Dlaczego tak się dzieje? O to zapytaliśmy w Wielkopolskim Oddziale ARiMR. gi

Więcej o problemach z rozliczaniem inwestycji i sankcjach nakładanych przez ARiMR przeczytacie w najnowszym wydaniu top agrar Polska od str. 36.Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)