Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Tylko 40% rolników interesują ekoschematy w dopłatach bezpośrednich 2023

Do tej pory jedynie 40% rolników, składających wnioski o dopłaty bezpośrednie 2023 zdecydowało się skorzystać z ekoschematów, mówił Ryszard Zarudzki, z-ca prezesa ARiMR. Jakie jest zainteresowanie hodowców ekoschematem „Dobrostan zwierząt” i producentów dopłatami do sprzedanych zbóż?

Aneta Lewandowska5 czerwca 2023, 12:18

Dopłaty bezpośrednie i ekoschematy

Do tej pory rolnicy złożyli ponad 815 tysięcy wniosków o dopłaty bezpośrednie, ale jedynie 40% wnioskodawców postanowiło skorzystać z ekoschematów, mówił Ryszard Zarudzki, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wywiadzie udzielonym red. naczelnemu top agrar Polska, Karolowi Bujoczkowi w czasie Krajowych Dni Pola w Sielinku. To zdecydowana poprawa od początku kampanii, ale nadal bardzo mało. Czy to porażka doradztwa?

– Myślę, że to za wcześnie, by wyciągać takie wnioski – powiedział zastępca szefa ARiMR i zakomunikował, że Agencja przygotowuje rozwiązania dla pewnej grupy rolników, które pozwolą, żeby za oświadczeniem złożonym w sierpniu zyskać lepsze warunki.

–  Jeszcze wiele się wydarzy – zapowiedział Ryszard Zarudzki – Składać do 30 czerwca zgodnie z procedurą, ale potem jeszcze będziemy szukać dobrych rozwiązań.

Ekoschemat: dobrostan zwierząt

ARiMR oczekuje jeszcze na ok. 400 tysięcy wniosków. W tej grupie najprawdopodobniej będzie sporo wniosków uwzględniających ekoschemat dobrostan zwierząt, ze względu na to, że do tej pory było wiele niewiadomych dotyczących tej kwestii.

Jak zaznaczył nasz rozmówca, 54 tysiące wniosków z całej puli złożonych zakładają zasady dobrostanowe. To mało i oznacza, że w puli, która jeszcze została, jest sporo chętnych do korzystania z ekoschematu dobrostanowego. W strukturze wniosków 80% to bydło mleczne i opasowe – nie mięsne. To znaczy z kolei, że jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii pozostałych zwierząt. 

Dopłaty do zbóż

Od 2 czerwca działa nabór wniosków o dopłaty do sprzedaży zbóż i już pierwszego dnia rano było tych wniosków 150, co pokazuje skalę zainteresowania rolników tym wsparciem. Teraz jest już ich około 1500, a minęło zaledwie kilka dni.

Na wniosek naszych Czytelników, którzy mają wątpliwości z poprawnym sformułowaniem opisu faktur szef ARiMR zapowiedział, że jak najszybciej opracowane zostaną rozwiązania, które pomogą producentom, a odpowiedzi zostaną zamieszczone na stronie internetowej ARiMR.

Zobacz cały wywiad z Ryszardem Zarudzkim!Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)