Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Udaremniono przemyt 93 ton nielegalnych środków ochrony roślin

Obrazek

W ramach operacji Silver Axe IV i przy wsparciu Europolu w Polsce ujawniono ok. 93 ton nielegalnych środków ochrony roślin, z czego 86 ton zatrzymano na granicy naszego kraju.

18 czerwca 2019, 15:41
W wyniku przeprowadzonych działań w całej Europie skonfiskowano ponad 550 ton nielegalnych środków ochrony roślin i aresztowano trzy osoby. Działania trwały dwa miesiące i prowadzone były w państwach europejskich, a w szczególności na obszarach przygranicznych. Kontrolowano zakłady produkcyjne i przepakowujące w 29 krajach: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Danii, Finlandii, Estonii,  Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Węgrzech, Irlandii, Włoszech, Łotwie, Litwie, Luksemburgu, Malcie, Holandii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii, Ukrainie oraz Anglii.

Nielegalne ś.o.r nie są testowane, przez co są zagrożeniem dla środowiska oraz zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników i konsumentów. Operacja Silver Axe sprawdza dostępność nielegalnych ś.o.r. na rynku. Kontroluje także naruszenia praw własności intelektualnej takich jak: znaki towarowe, patenty i prawa autorskie.

W Polsce do kontroli importu i eksportu środków ochrony roślin zaangażowano PIORIN, KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) i Policję. Inspektorzy PIORIN przeprowadzili ponad 3 tys. kontroli mającej na celu wykrywanie nielegalnych ś.o.r. w portach morskich, na lotniskach, przejściach granicznych, targowiskach i drogach przygranicznych. W trakcie kontroli pobierano próbki ś.o.r. do badań właściwości fizyko-chemicznych.

Był to już trzeci udział PIORIN w czwartej międzynarodowej operacji Silver Axe, której głównym celem jest przeciwdziałanie nielegalnemu, międzynarodowemu handlowi środkami ochrony roślin. 

oprac. dkd na podst. PIORiN

Fot. PIORiN


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)