Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Urlop na żądanie w ramach protestu

Obrazek

W najbliższy poniedziałek pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej zamierzają masowo brać wolne na żądanie. Załatwianie spraw będzie utrudnione, gdyż w powiatowych inspektoratach będą tylko dyżury.

wk22 marca 2018, 17:12
To kolejny pomysł pracowników Inspekcji Weterynaryjnej w ramach zwrócenia uwagi na trudną sytuację tej instytucji. Po liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego oraz masowych wnioskach o podwyżki teraz przyszedł czas na dzień wolny na żądanie.

Wolne na żądanie


Organizatorzy w liście przesłanym do wszystkich powiatowych inspektoratów weterynaryjnych napisali:Poniedziałek 26.03.2018 r. wszyscy bierzemy WOLNE (urlop, urlop na żądanie, opieka, oddanie krwi, oddanie szpiku, itp.) pod hasłem: STOP ZUBOŻENIU INSPEKCJI WETERYNARYJNEJ!. Chcemy wzmocnienia służb weterynaryjnych, aby móc stawiać czoła obecnym i przyszłym zagrożeniom, a w szczególności afrykańskiemu pomorowi świń, rozprzestrzeniającemu się na terenie naszego Kraju. Mamy głośno zaprotestować przed wejściem KONTROLI Z BIOASEKURACJI, że nie można tego zrobić bez zwiększenia budżetu na wynagrodzenia i nowe etaty w 2018 r.”.

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej ostrzegają, że w poniedziałek 26 marca mogą występować problemy z bieżącym załatwianiem spraw. Aby nie dopuścić do paraliżu prac IW w powiatowych inspektoratach będą dyżury jednego lub dwóch pracowników. Chodzi o to, aby na bieżąco certyfikować wysyłki eksportowe lub zwalczać ASF.

Niemniej jednak nawet te działania mogą ulec w poniedziałek opóźnieniu.
– Apelujemy, aby z rzeczami, które mogą poczekać, przyjść do nas we wtorek – mówią organizatorzy protestu.  Wybór takiej formy protestu wynika z faktu, że pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej są częścią Służby Cywilnej, która ma ograniczone możliwości protestowania lub strajku. Branie urlopów jest legalne, choć sami organizatorzy przyznają, że w przypadku wezwania przez pracodawcę pracownik powinien się pojawić w pracy. 
– Wezwanie z urlopu ma być w formie pisemnej, podobnie jak sytuacja, gdy przełożony nie udzieli Wam urlopu na żądanie –piszą organizatorzy protestu.

Lista żądań


Dzisiaj w Sejmie resort rolnictwa zapewnił, że jest gotowy na przyznanie kilkuset złotowych podwyżek od 2019 r. Ale zdaniem pracowników Inspekcji Weterynaryjnej to w zupełności nie załatwi sprawy. Wśród postulatów przekazanych do premiera Morawieckiego jest żądanie wprowadzenia w Inspekcji Weterynaryjnej wynagrodzenia zasadniczego dla wykwalifikowanych pracowników na poziomie 1,5 średniej krajowej, z wyrównaniem od początku roku oraz możliwości dalszego wzrostu tych wynagrodzeń. Z kolei w przypadku nowych pracowników wynagrodzenie ma to być na poziomie średniej krajowej. Tymczasem obecne pensje szeregowych pracowników wynoszą od 2,5 do 3 tys. zł brutto.
wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)