StoryEditor

Uwaga wędkarze! Kiedy można dostać mandat?

Coraz popularniejszym hobby staje się wędkowanie. Osoby niezajmujące się tym profesjonalnie, nie posiadają uprawnień do łowienia ryb, a tym samym narażają się na wysoką karę.
04.05.2023., 14:05h

Co daje karta wędkarska?

Karta wędkarska umożliwia łowienie ryb na wodach śródlądowych w Polsce bez ponoszenia konsekwencji prawnych.

Jak zdobyć kartę wędkarską?

Karty wędkarskiej nie da się kupić. Osoby pasjonujące się wędkarstwem, które chcą łowić ryby na wodach śródlądowych, są zobowiązane do wyrobienia karty wędkarskiej. W przypadku osób, które nie mają wykształcenia średniego lub wyższego z zakresu rybactwa, niemożliwe jest zdobycie tego dokumentu bez zdania egzaminu ze znajomości połowu i ochrony ryb w ośrodku lokalnego Polskiego Związku Wędkarskiego, który w 2023 r. kosztuje 40 zł. Osoby przystępujące do sprawdzenia wiedzy, muszą wykazać się znajomością przepisów prawa z zakresu Ustawy o rybactwie śródlądowym i Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Egzamin do 16 roku życia jest bezpłatny.

Po zdanym egzaminie wędkarz musi udać się do starostwa powiatowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania i złożyć wniosek o wydanie karty wędkarskiej. Wnioskujący jest zobowiązany do przyniesienia ze sobą zaświadczenia potwierdzającego zdany egzamin, zdjęcia, dokumentu tożsamości do wglądu i uiszczenia opłaty, która w roku 2023 wynosi 10 zł, plus 5,50 zł za znaczki skarbowe.

Jaki jest mandat za brak karty wędkarskiej? Dowiesz się więcej TUTAJ

Na podstawie: Halowies.pl
fot. envato.elements
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 00:30