StoryEditor

Wrześniowy numer top agrar Polska - zobacz o czym piszemy!

Najnowszy, wrześniowy numer naszego magazynu top agrar Polska właśnie się ukazał. A w nim - jak zwykle - wiele ciekawych tematów dotyczących aktualnej sytuacji w rolnictwie, fachowe porady agrotechniczne, cenne informacje prawne, trendy rynkowe i testy!
02.09.2022., 19:09h
W czasie żniw ceny nawozów wystrzeliły po raz kolejny., dodatkowo zamówić ich na późniejsze terminy praktycznie nie można. Kosmiczne wręcz podwyżki cen nawozów mogą nie być jednak ostatnimi. Zobacz porównanie cen nawozów.


Kolejna wersja Krajowego Planu Strategicznego uzgodniona w lipcu z Komisją Europejską przyniosła znów zmiany w propozycji ekoschematów. Przyglądamy się faktycznym gospodarstwom o różnej skali i rodzaju produkcji.


– Założenia ekoschematu Dobrostan zwierząt w produkcji świń trudno spełnić, bo inwestycje w dopasowanie chlewni to dziś potężne koszty – mówi Andrzej Datko. W gospodarstwie rodzinnym, wspólnie z żoną Magdaleną i synem Łukaszem uprawiają 120 ha, głównie pod potrzeby produkcji świń w stadzie 105 loch w cyklu zamkniętym. We wrześniowym numerze przeczytasz reportaż z tego gospodarstwa!


Ekoschemat Dobrostan zwierząt m.in. krów mlecznych wprowadza podwyższony standard dobrostanu. Hodowcy zainwestowali w nowoczesne obiekty spełniające poprzednie podwyższone standardy, a kolejne dostosowanie do warunków Dobrostanu krów będzie wiązało się z kosztownymi inwestycjami. Czy dopłaty dobrostanowe pokryją te wydatki? Sprawdź, konkretne przykłady z gospodarstw!


Trudno dziś znaleźć dziedzinę życia, gdzie nie mielibyśmy do czynienia z dużą podwyżką cen towarów czy usług. Nie dziwi więc fakt, że w ostatnim roku znacząco zdrożały też naprawy maszyn. Rolnicy mówią, że za drogo, a firmy, że taniej się nie da.

W tym roku zasialiśmy w kraju rekordowy areał kukurydzy, ponad 1,8 mln ha. Zdecydowana większość to odmiany ziarnowe, jednak z powodu katastrofalnej suszy plony w wielu rejonach będą mizerne lub zerowe, dotyczy to również formy kiszonkowej.


Te i wiele innych ciekawych tematów znajdziesz we wrześniowym wydaniu top agrar Polska. O szczegółach opowiada Karol Bujoczek, redaktor naczelny.

Nie masz jeszcze prenumeraty? Sprawdź nasza ofertę!


Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 12:09