StoryEditor

Za jaką kwotę zostaną oddane Puławy Orlenowi?

Grupa ORLEN analizuje potencjalną możliwość akwizycji Zakładów Azotowych w Puławach należących do Grupy Azoty S.A. Zdaniem rządu połączenie możliwości zakładów w Puławach i Anwilu Orlen zwiększy konkurencyjność na rynku nawozów.
16.06.2023., 13:06h
W Sejmie posłowie opozycji zadali rządowi pytania w sprawie przejęcia przez Orlen Grupy Azoty Puławy. Przypomnieli, że 8 lat temu Grupa Azoty była drugą największą spółką, jeśli chodzi o kapitalizację Skarbu Państwa. Powstała po procesie integracji czterech zakładów wielkiej chemii:
  • Kędzierzyn-Koźle,
  • Tarnów,
  • Police i Puławy, komasując całą branżę i tworząc gigantycznego jak na środkowoeuropejskie warunki gracza, stabilnego ekonomicznie i zdywersyfikowanego.
- Dzisiaj, w I kwartale tego roku, grupa wygenerowała stratę w wysokości 550 mln zł, tyle, ile mniej więcej warte są dzisiaj Puławy, bo pomysłem na zmianę, na reformę jest to, że oddamy grupę Puławy Orlenowi za taką kwotę – mówił w Sejmie poseł Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej. 


Będzie fuzja Puław z Anwilem? 

Ministerstwo aktywów państwowych przypomniało, że na sytuację spółki w dużym stopniu wpłynęły rekordowe ceny gazu. W lutym Azoty zmniejszyły produkcję nawozów w porównaniu z lutym 2022 r. o 34%, a nawozów wieloskładnikowych – o 59%.

 - Grupa Orlen przystępuje do analizy możliwości akwizycji Grupy Azoty Puławy. Spółka nie przesądza o wyniku tych prac, ale perspektywa transakcji wydaje się bardzo obiecująca. Ponieważ umożliwia integrację dwóch dużych producentów nawozów azotowych – Grupa Azoty Puławy i Anwil – a oba zakłady posiadają silną pozycję rynkową i w ostatnich latach rozbudowywały nowoczesne jednostki do produkcji nawozów będące odpowiedzią na oczekiwania rynku. Konsolidacja w obszarze nawozów azotowych pozwoli efektywniej zarządzać, skupić się na optymalnym wykorzystaniu posiadanych instalacji i umocnieniu pozycji na rynkach europejskich. Skonsolidowany podmiot w ramach silnej, zintegrowanej pionowo i surowcowo grupy ma większą szansę na przetrwanie i utrzymanie pozycji konkurencyjnej na rynku  - tłumaczył posłom wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, który podkreślił, że trudna sytuacja na rynku nawozowym dotyczy wszystkich firm w Europie.

Zobacz także: Grupa Azoty zostanie przejęta przez Orlen. Ustabilizują ceny nawozów?

Zaangażowanie Grupy ORLEN w sektor nawozowy

Jak na razie spółki podpisały umowę o współpracy i zachowaniu poufności, która umożliwi rozpoczęcie procesu due diligence, czyli badania kondycji puławskich zakładów.

 - Połączenie firm umożliwiłoby zwiększenie zaangażowania Grupy ORLEN w sektor nawozowy, a poprzez wykorzystanie licznych synergii zwiększyło jego efektywność i konkurencyjność na europejskim rynku. Z kolei dla klientów spółek, w tym rolników, połączenie to lepsza i szersza oferta nawozów, a także łatwiejszy dostęp do produktów potrzebnych na rynku w danym momencie dzięki wyższej elastyczności produkcji – napisała Grupa Azoty w komunikacie prasowym. 


SONDA NAWOZOWA: ceny nawozów na świecie i w Polsce. Czy cena mocznika jeszcze spadnie?

wk
Fot: archiwum

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 11:29