StoryEditor

Zakaz stosowania klatek – koszty poniosą hodowcy drobiu, trzody i bydła

  Szykują się kolejne, ogromne i kosztochłonne zmiany dla hodowców. Jeszcze w 2023 r. poznamy szczegóły zmian legislacyjnych, które mają na celu wprowadzenie zakazu stosowania klatek w chowie zwierząt gospodarskich. O co będzie wnioskował polski rząd?
07.02.2023., 15:02h

Już w III kwartale br. Komisja Europejska zajmie się przeglądem prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie dobrostanu zwierząt, transportu, utrzymywania zwierząt gospodarskich i ich uboju, zgodnie z założeniami Strategii „Od pola do stołu”.

Ocena wpływu zmian w prawie unijnym

KE planuje przeprowadzić ocenę wpływu planowanych zmian na aspekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Zmiana unijnych przepisów będzie uzależniona od wyników oceny wpływu oraz od opinii naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Oprócz ogólnego przeglądu prawa, Bruksela zobowiązała się ustosunkować do europejskiej inicjatywy obywatelskiej (EIO) End The Cage Age, której głównym celem jest ograniczenie utrzymywania zwierząt w klatkach oraz stosowania kojców porodowych dla loch.

Wyższe koszty produkcji

Polski rząd uważa, że w obecnej sytuacji jakiekolwiek zmiany w zakresie dobrostanu zwierząt należy wprowadzać stopniowo i rozważnie, a za priorytet należy uznać uwzględnienie w przyszłym prawodawstwie w obszarze dobrostanu zwierząt odpowiednio długich okresów przejściowych pozwalających na dostosowanie produkcji zwierzęcej w poszczególnych pań...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 22:52