Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Zakup i dzierżawa gruntów rolnych – rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy

13.03.2019

Drukuj

Zakup i dzierżawa gruntów rolnych – rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy

Artykuł dostępny

Przede wszystkim projekt ustawy zakłada złagodzenie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Zdaniem rządu po zmianach, więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne. W nowelizacji rozszerzono katalog przypadków, w których nie będą stosowane przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Chodzi o nieruchomości rolne:

r e k l a m a

    •    położone w granicach administracyjnych miast,
    •    w których grunty oznaczone w ewidencji gruntów i budynków, jako tereny pod stawami rybnymi, stanowią co najmniej 70 proc. powierzchni nieruchomości,
    •    nabyte z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP), jako tzw. „ogródki przydomowe”.

Jak informuje kancelaria premiera, dzięki nowym rozwiązaniom – nie mając statusu rolnika indywidualnego –  można będzie nabyć nieruchomość rolną m.in.:
    •    o powierzchni mniejszej niż 1 ha,
    •    w postępowaniu egzekucyjnym i upadłościowym,
    •    w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku,
    •    w wyniku podziału, przekształcenia bądź łączenia spółek prawa handlowego.

Polecany artykuł

Odwołanie ministra rolnictwa – sejmowa komisja podjęła decyzję!

W tych przypadkach nie będzie już potrzebna zgoda Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na nabycie nieruchomości rolnej.

Bardzo istotną zmianą jest skrócenie z 10 do 5 lat okresu przez który:
    •    nabywca nieruchomości rolnej musi prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabywana nieruchomość,
    •    nabyta  nieruchomość nie może być sprzedana, ani oddana w posiadanie innym podmiotom.

Zgodnie z rządowym projektem, zgoda na sprzedaż lub oddanie w posiadanie nabytej nieruchomości rolnej przed upływem 5 lat od jej nabycia będzie wydawana przez Dyrektora Generalnego KOWR w formie decyzji administracyjnej, a nie – jak do tej pory – przez sąd. W założeniu ma to spowodować, że uzyskanie zgody będzie prostsze i tańsze.

W związku ze zgłaszanymi przez rolników postulatami rozszerzono także katalog osób bliskich – w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego – o rodzeństwo rodziców oraz pasierbów. Umożliwiono także nabywanie nieruchomości rolnych za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR przez uczelnie na cele dydaktyczne oraz państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne.

W projekcie określono wymagania, jakie powinien spełniać wniosek o wyrażenie zgody przez Dyrektora Generalnego KOWR na nabycie nieruchomości rolnej. Wskazano także dokumenty, jakie należy dołączyć do wniosku.

Zgodnie z projektem nowelizacji, dowodem potwierdzającym osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego będzie pisemne oświadczenie prowadzącego to gospodarstwo (zrezygnowano z wymogu poświadczenia przez wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta).

Po zatwierdzeniu przez rząd projekt trafi do Parlamentu. Nowe rozwiązania wejdą w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego artykułu, który zacznie obowiązywać po 12 miesiącach od ogłoszenia.

oprac. bcz na podst. KPRM
Fot. Adam Guz/KPRM

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

Zobacz wideo

Sprawdź co w marcowym numerze top agrar Polska!

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii