StoryEditor

Opłacalność uprawy buraka cukrowego. Czy w tym roku też zyskamy?

Obecnie produkcja buraka cukrowego na tle innych upraw jest bardzo korzystna. Oczywiście efekt ekonomiczny w rolnictwie to wypadkowa kilku czynników – ceny, pogody, plonów, jakości, rodzaju umowy sprzedaży itp. Jak to z burakiem bywało w latach poprzednich?
22.08.2023., 11:08h
Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, który skupia związki regionalne dysponuje dokładnymi danymi statystycznymi. Na ich podstawie można sporządzić kilka analiz i pokusić się o wnioski.

Areał zasiewów buraka

Podstawowe dane statystyczne w produkcji roślinnej, to areał zasiewów. Jeszcze w latach 90. XX wieku burak cukrowy obecny był w każdym praktycznie gospodarstwie zlokalizowanym w promieniu 50-80 km od cukrowni. Przy tym sieć cukrowni w rejonach buraczanych była znacznie bardziej gęsta – znajdowały się one często w odległości nawet 20-30 km od siebie. Dzisiaj odległość od pola do cukrowni przekracza niekiedy 200 km, choć większość pól zlokalizowana w promieniu 100 km od komina cukrowni.

Dane ARiMR mówią, że na ten rok rolnicy zgłosili do dopłat 265.016,46 ha buraka cukrowego. Jest to znaczny przyrost w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy wg Agencji było to 221.228,02 ha (KZPBC podaje nieco wyższe dane, jednak w praktyce bez istotnej różnicy). Zatem za ten rok mamy poziom wyższy niż w sezonie 2022/21 (patrz wykres).

Rys. 1. Powierzchnia uprawy buraka cukrowego (źródło danych: KZPBC)

Burak cukrowy - uprawa konkurency...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 20:37