Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Mszyca w buraku już jest. Czym ją zwalczać?

Obrazek

Pogoda sprzyja występowaniu szkodników. Na buraku więc pojawiła się już mszyca. Jakie substancje są zarejestrowane? 

Jacek Daleszyński23 maja 2023, 09:05

Pojawianie się mszyc w fazie 1 pary liści właściwych buraka ewidentnie pokazuje, jak skuteczne w ich ograniczaniu były zaprawy z neonikotynoidami. Przed wprowadzeniem zakazu ich stosowania problem z tym szkodnikiem, ale też innymi, na tym etapie rozwoju buraka był zdecydowanie mniejszy lub nie istniał w ogóle. Teraz jednak musimy ze szkodnikami walczyć nalistnie. Niestety trzeba wykonywać więcej zabiegów, co nie jest dobre dla środowiska. Przykładowo w rzepaku z powodu braku zapraw neonikotynoidowych liczba zabiegów nalistnych przeciwko szkodnikom wzrosła aż o 350%.

Objawy żerowania mszycy na buraku

Na buraku pojawiła się mszyca trzmielinowo-burakowa oraz brzoskwiniowa. Zasiedlają one liście od spodniej strony. Można się dość łatwo zorientować, że mamy do czynienia z tymi szkodnikami, bo liście uszkadzane wyginają się ku dołowi i deformują. Przy próbie ich wyprostowania i stwierdzenia obecności mszyc pękają, bo przez ich żerowanie stają się bardziej kruche.

Czym zwalczać mszyce w uprawie buraka?

Dla mszyc w buraku został określony próg szkodliwości wynoszący 15% zasiedlonych roślin lub 15 mszyc na roślinę. Cukrownie zaczęły już wysyłać informacje do plantatorów buraka, by sprawdzili swoje plantacje i w przypadku konieczności wykonali zabieg. Nie najlepiej przedstawia się jednak rejestr środków do nalistnego zwalczania mszyc. Obecnie mamy zarejestrowane tylko 4 substancje do nalistnego zwalczania mszyc:

  • flonikamid,
  • acetamipryd,
  • deltametrynę.

Czytaj także: Buraki cukrowe, a środki ochrony roślin. Nowe prawo, będzie miało katastrofalne skutki dla rolnictwa


Mamy też sygnały z terenu, że pomimo wykonania już zabiegu pyretroidem mszyca nadal występuje. Przyczyną może być np. zabieg wykonany w okresie wyższych temperatur (mieliśmy ostatnio nawet ponad 20°C, w takich warunkach pyretroidy działają dużo słabiej, w optymalnych natomiast działają około 4 dni) lub nastąpiła nalot nowych kolonii mszyc. Jeśli po kilku dniach nie zmieni się sytuacja i próg szkodliwości nadal będzie przekroczony, to trzeba będzie wykonać kolejny zabieg, najlepiej inną substancją.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)