StoryEditor

Ceny bydła: jakie stawki oferują krajowe zakłady?

Na rynku europejskim i krajowym podaż zaspokaja popyt. Obserwowane są niewielkie wahania stawek. W Polsce w kilku ubojniach zdecydowano się na podwyżki. Ile w tym tygodniu zakłady płacą za bydło?
06.03.2023., 11:03h

W UE w ostatnim tygodniu lutego można było zaobserwować wzrost średniej ceny za bydło w kl. R o 1%, obecnie stawka wynosi 5,1 euro za kg. Z danych Meat Market Observatory wynika, że w Polsce ceny bydła w porównaniu do innych unijnych państw drgnęły lekko w górę, bo o 0,8%, co można było zauważyć w krajowych notowaniach i nieśmiałych wzrostach, w ubiegłym tygodniu. Ceny nieznacznie spadły w Belgii i we Włoszech. 

W Niemczech sytuacja jest stabilna. Obserwowana jest nieco większa podaż młodych buhajów, jednak popyt ubojni nie jest zbyt wysoki, bo nadal handel wołowiną na rynku unijnym nie jest w najlepszej kondycji. Jak wynika z ostatniego notowania na giełdzie VEZG rolnicy otrzymują średnio w tym tygodniu 5,11 euro za byki w klasie R, a za krowy 4,15 euro/kg. 

Na rynku krajowym niewielka podaż zaspokaja średni popyt, a w cennikach nie ma wielkich zmian. Tam gdzie żywca brakuje zakłady podnoszą lekko stawki, jednak nie jest to krajowy trend, ale jedynie lokalny, wynikający z aktualnego zapotrzebowania. Jak informują pracownicy ubojni zaczyna brakować krów rzeźnych, co raczej przez najbliższy czas się nie zmieni, bo w przyszłym tygodniu rozpoczyna się...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 09:48