StoryEditor

Ceny bydła mięsnego: podwyżki w skupach. Ceny byków w górę!

Z dzisiejszej sondy cenowej w skupach bydła rzeźnego wynika, że zakłady mięsne postanowiły podwyższyć stawki w cennikach. Podwyżki widoczne są głównie w przypadku młodych buhajów. Gdzie najlepiej płacą za bydło?
14.03.2023., 10:03h

Na światowym rynku wołowiny wszystkie oczy zwrócone są w kierunku Brazylii i Chin, to gigantyczne rynki, które mają olbrzymi wpływ na światowe trendy na rynku wołowiny. Pod koniec lutego w Brazylii wykryto przypadek BSE (okazało się, że była to forma nietypowa, o znikomym ryzyku). Jednak profilaktycznie wiele państw prowadzących wymianę handlową z Brazylią wstrzymało import m.in. Meksyk i Chiny.

Meksyk wznawia import brazylijskiej wołowiny

Meksyk wyłamał się z zakazu i w obliczu kryzysu i inflacji zamierza importować tanią brazylijską wołowinę z kilku wolnych od choroby stanów Brazylii. Wołowina brazylijska w ostatnich miesiącach 2022 r. mocno staniała, a podejrzenie BSE raczej sytuacji nie poprawiło, na domiar złego spadło krajowe spożycie. Warto zaznaczyć, jak wielką stratą dla Brazylii jest zakaz eksportu do Chin. W 2022 r. 55% rocznego wolumenu Brazylii trafiło właśnie do Chin, w porównaniu z 2% dziesięć lat temu. Niestety ceny brazylijskiej wołowiny są bardzo atrakcyjne dla kontrahentów europejskich. Ceny wolców w kl. R kształtują się na poziomie 2,99 euro za kg! W porównaniu z cenami wolców np. we Francji, która wynosi...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 15:40