StoryEditor

Ceny bydła kolejny tydzień w dół. Kiedy stawki pójdą w górę?

Ceny w skupie bydła niestety kolejny tydzień spadają. Z jednej strony to standardowy trend przed Świętami Wielkanocnymi. Stawki spadły o kilkadziesiąt gr/kg w kl. R. Z czego to wynika i kiedy można się spodziewać wzrostu cen?
04.04.2023., 12:04h

Nie tylko w Polsce trend dotyczący cen bydła jest spadkowy. Ten sam problem mają nasi sąsiedzi oraz inne kraje w UE. Według Meat Market Observatory średnie ceny bydła mięsnego w klasie R spadły o 2,75% (do 4,97 euro/kg), najsilniejsze spadki są notowane w przypadku młodych byków, bo wyniosły 3,52% (0,17 euro/kg). To duża zmiana w europejskich notowaniach, które zwykle są w miarę stabilne. 

Według VEZG w tym tygodniu niemieckie ubojnie płacą średnio za młode byki 4,7 euro za kg w klasie R. Podaż młodych buhajów jest nadal dość wysoka. Popyt ze strony rzeźni jest natomiast spokojny. Nadal występuje nadwyżka zwierząt gotowych do uboju, ale powoli się one zmniejsza. W porównaniu z poprzednim tygodniem cena ponownie spadła o 5 centów za kg wbc.

Ceny skupu bydła MRiRW (20-26 marca br.)

Według MRiRW w ubiegłym tygodniu krajowe zakłady ubojowe ustaliły średnie ceny bydła mięsnego na poniższym poziomie:

  • ceny krów w wadze żywej na poziomie 8,97 zł/kg i 18,40 zł/kg w wadze poubojowej
  • ceny byków w wadze żywej na poziomie 11,68 zł/kg i 21,9 zł/kg w wadze poubojowej (ceny byków spadły o 1,3 %)
  • ceny jałówek w wadze żywej na poziomie 11...
Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 03:31