StoryEditor

Ceny bydła na początku żniw: bydło tanieje, brak ruchu w skupie

Letni zastój w skupach zagościł w pełni, bo rolnicy nie są chętni do sprzedaży. Trudno im się dziwić, bo w tym tygodniu obserwujemy kolejne spadki, tym razem sięgające 40 gr/kg. Ile płacą zakłady ubojowe za byki, jałówki i krowy?
18.07.2023., 16:07h

Spadki cen i pogłowia bydła w UE

Brytyjska Rada ds. Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) podsumowała pierwszą część roku w Europie pod względem produkcji wołowiny, która w UE-27 spała o 4% w pierwszym kwartale 2023 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Było to w dużej mierze spowodowane niższą produkcją we Włoszech, Hiszpanii, Irlandii i Francji. W Holandii i Niemczech tymczasem odnotowano wzrost produkcji, przy czym Holendrzy wyprodukowali więcej wołowiny w efekcie zwiększonego uboju krów mlecznych.

Dane statystyczne z grudnia 2022 r. wykazały spadek w prawie wszystkich kategoriach produkcyjnych bydła w UE, w szczególności bydła w wieku 1-2 lat. Stado hodowlane także nadal się kurczy, szczególnie we Francji i Polsce.

Niższy poziom produkcji nie spowodował drastycznych spadków ceny bydła w UE. Chociaż notowania nieznacznie zjechały w dół od początku roku, w I kwartale 2023 r. pozostały na historycznie stabilnym poziomie. Niestety, raporty branżowe z krajów europejskich wskazują na słaby popyt na wołowinę ze względu na wysoką inflację i zmniejszone wydatki konsumentów.

W przypadku cen krów obserwowane są podobn...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 12:24