Ceny bydła: oficjalnie 19 zł/kg w wbc, a nieoficjalnie?

Stawki za bydło w skupie weszły w trend wzrostowy. Bydła brakuje, najbardziej byków, a ceny znowu osiągają rekordowy poziom za kg w wbc i wadze żywej.
Większość zakładów kupujących bydło w wadze poubojowej podniosła ceny. Wzrosty są znaczne, a wynikają z braków surowca na rynku, dotyczy to zarówno Polski, ale także większości krajów należących do Wspólnoty. Sytuacja jest stabilna, na razie nic nie wskazuje na załamanie rynku. Dzisiaj informowaliśmy o tym, że w Kanadzie, która jest 8. co do wielkości eksporterem wołowiny na świecie wykryto przypadek atypowej formy BSE. Mimo, że nie jest to niebezpieczna forma prionu, to jednak Chiny, Filipiny i Korea Południowa tymczasowo przyblokowały import wołowiny z Kanady. Wyjaśnienie sprawy trochę potrwa, a rynkową lukę musi ktoś zapełnić. Niedobór bydła na rynku globalnym to dla polskich hodowców dobry znak, który zwiastuje utrzymanie dobrych cen jeszcze przez jakiś czas.
Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 19,06 zł/kg, za byka w klasie O 18,67 zł/kg wbc.
Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 18,07 zł/kg, a za klasę O 17,27 zł/kg.
Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 15,51 zł/kg, a w klasie O za około 15,45 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 11 zł/kg, jałówek 9,20 zł/kg, a za krowy 7,5 zł/kg.
Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!
dkol
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ
Zamów nasz dodatek
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ