StoryEditor

Ceny bydła: panika wpływa negatywnie na stawki. Który zakład poddał się presji importerów?

Było więcej niż pewne, że sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzeniającymi się chorobami bydła w UE wpłynie na ceny bydła w Polsce. Jak to wygląda w tym tygodniu?
31.10.2023., 11:10h

Według Meat Market Observatory i danych z 26 października br. średnia cena za byki w kl. R w UE wyniosła 4,82 euro/kg, a za bydło wszystkich kategorii 4,84 euro za kg. Największy spadek cen zaobserwowano na Litwie i w Królestwie Niderlandów (spadek około 27%!). Jednak według danych holenderskich mediów rolniczych ceny byków rzeźnych co prawda spadają, ale nie tak drastycznie jak prezentują to dane KE, obecnie ubojnie płacą za byki w kl. R 4,3 euro za kg (19,14 zł/kg). Ceny holenderskiej wołowiny są niższe niż polskiej o około 0,3-0,5 euro za/kg, co z pewnością nie stymuluje importerów do zakupu. W Holandii za pomocą testu PCR stwierdzono obecnie chorobę niebieskiego języka w 2202 fermach, a na podstawie objawów klinicznych w 1286 gospodarstwach.

W Niemczech potwierdzono na razie dwa ogniska choroby niebieskiego języka, a ceny bydła utrzymują się na stabilnym poziomie od ubiegłego tygodnia (byki w kl. R 4,62 - 4,70 euro/kg). Podaż młodych byków kształtuje się na średnim poziomie.

Ceny bydła w Polsce

Z notowania cen bydła MRiRW wynika, że za byki w klasie R ubojnie w ubiegłym tygodniu płaciły 21,5 zł/kg, za jałówki 21,47 zł/kg i za...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. listopad 2023 21:28