StoryEditor

Ceny bydła spadają, w skupie brakuje towaru. Rynek wołowiny się zmienia

Prognozy dla światowej produkcji wołowiny w drugiej połowie 2023 r. stoją pod znakiem roszad wśród największych eksporterów. Tymczasem polskie skupy po raz kolejny obniżyły stawki, mimo, że bydła brakuje. Czy przeczekanie do jesieni coś da?
25.07.2023., 15:07h

Produkcja wołowiny na świecie

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował nowe prognozy rynkowe dla światowego handlu mięsnego. Analitycy oczekują, że tylko produkcja mięsa drobiowego ma szansę się zwiększyć, podczas gdy wołowina pozostanie na tym samym poziomie, a wieprzowina zmaleje – kolejny rok z rzędu. Najwięksi globalni eksporterzy muszą liczyć się ze zwiększonymi wysyłkami mięsa wołowego z Brazylii, szczególnie do Chin, głównie ze względu na konkurencyjność cenową – ceny pasz w Brazylii są niższe, niż u konkurentów. Brazylijskie mięso w Chinach, Chile i Japonii zajmie miejsce towaru z Unii Europejskiej. 

Prognozowana produkcja wołowiny na świecie praktycznie nie zmieni się w 2023 r. i wyniesie 59,1 mln ton, ponieważ spadek produkcji w USA równoważą wzrosty w Australii, Brazylii, Chinach i Indiach. Poza Stanami Zjednoczonymi ilość wołowiny wzrośnie o 1%, ponieważ wyższe globalne ceny mięsa wpłyną na zwiększenie uboju. Większa dostępność paszy i lepsza jakość pastwisk w Australii będą sprzyjać lepszej jakości mięsa, przez co produkcja zwiększy się o 10%. W Brazylii wzrosty sięgną 2%, w Chinach o 3%, a w Indiach o 2% ze względ...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 15:08