StoryEditor

Ceny bydła: stawki za krowy rzeźne znów w górę. Co z cenami byków?

Dwa zakłady w Polsce windują ceny krów, reszta podąża tym tropem, stąd znów lekkie podwyżki. Co się dzieje z cenami byków i czy są szanse na ich wzrost?
11.06.2024., 10:02h

Z artykułu dowiesz się:

Ceny bydła w UE

Z raportu Meat Market Observatory z okresu 27 maja - 2 czerwca br. wynika, że sytuacja nieco się poprawiła. Średnia unijna cena bydła w klasie R wzrosła do 5,06 euro/kg. Z tych samych notowań wynika, że polscy producenci otrzymywali za bydło średnio 4,95 euro/kg. Sytuacja na rynku krów rzeźnych w UE jest naprawdę nietypowa, gdyż obserwujemy stały wzrost cen tej kategorii bydła. Średnio w UE krowy kosztują około 4 euro/kg, jednak w Polsce stawka ta kształtuje się na poziomie 4,15 euro/kg. Cenę wyższą niż w Polsce płacą tylko Niemcy, Holendrzy, Francuzi i Irlandczycy. Plasujemy się w na 4 miejscu. Zapotrzebowanie na mięso z krów stale rośnie, a pogłowie maleje. Sytuacja cenowa w przypadku krów może się utrzymać dłużej.  

Ceny bydła w Niemczech (VEZG)

W Niemczech sytuacja jest niemal identyczna jak w Polsce. Podaż byków zaspokaja niewielki popyt, stąd ceny się nie zmieniają. Zgoła inna sytuacja jest w przypadku krów, bo stawki rosną z tygodnia na tydz...

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 17:39