StoryEditor

Pierwszy zakład mięsny może eksportować wołowinę do Chin!

Pierwsza firma w branży wołowiny pozytywnie przeszła audyt i pełną procedurę rejestracyjną. Sokołów S.A. może już prowadzić wysyłki mięsa do Chin.
27.05.2024., 12:41h

Niecały rok temu informowaliśmy o tym, że Chiny po 22 latach zniosły zakaz importu wołowiny z Polski. O przywrócenie możliwości eksportowych zabiegaliśmy wiele lat, a w ubiegłym roku po wielu kontrolach gospodarstw oraz ubojni i uzgadnianiu świadectw weterynaryjnych Chiny zniosły zakaz importu polskiej wołowiny bez kości z bydła poniżej 30 miesiąca życia. Tym samym dla polskiej wołowiny otwierają się olbrzymie możliwości eksportowe. Zakaz eksportu wprowadzono w 2001 r. po wykryciu w Polsce BSE (gąbczastej encefalopatii bydła, choroby szalonych krów). Polska od wielu lat jest wolna od choroby BSE, jednak strona chińska jest bardzo wymagająca i konieczne były negocjacje oraz wizytacje polskich gospodarstw i zakładów ubojowych.

image
Polska wołowina pojedzie do Chin po ponad 20 latach!

Pierwszy zakład zatwierdzony do eksportu!

Zakład, który otrzymał odpowiednie uprawnienia jest oddział Sokołów S.A. w Kole, co świadczy o tym, że musiał spełnić wysokie standardy jakości. Chiny są wymagającym partnerem handlowym.

- Uzyskanie uprawnień eksportowych do Chin przez Sokołów to efekt zaangażowania pracowników firmy, odpowiedzialnych za to zadanie oraz współpracy i połączenia sił z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i radcą rolnym w Pekinie – wyjaśnia Sokołów S.A. Jak podaje firma procedura uzyskania zaświadczeń obejmowała dwa etapy. Pierwszym z nich było zgromadzenie niezbędnej dokumentacji i jej weryfikacja oraz uzyskanie akceptacji od GACC (General Administration of Customs China). Drugim etapem był audyt online przeprowadzony przez służby chińskie.

image

Eksport wołowiny do Chin - Polska ma ogromną szansę. Jak jej nie zmarnować?

Eksport wołowiny do Chin

Zakład Sokołów SA w Kole był przystosowany do wymaganych norm jakościowych. Prezes Zarządu Sokołów S.A. podkreśla, jak duże znaczenie dla firmy ma uzyskanie uprawnień eksportowych do Chin.

- Cieszymy się, że Sokołów jako pierwszy polski producent pozytywnie przeszedł procedurę weryfikacyjną, uzyskując możliwość eksportowania wołowiny do Chin, które są bez wątpienia bardzo istotnym rynkiem zagranicznym.To kolejny ważny krok w rozwoju naszej firmy, który pozwoli nam na dotarcie do jeszcze szerszej grupy odbiorców.  Naszym priorytetem jest zawsze zapewnienie wysokiej jakości produktów, a także dbałość o dobrostan zwierząt. Spełnienie wymogów procedury jest istotnym potwierdzeniem, że nasze działania w tym zakresie są skuteczne  – mówi Przemysław Gostkiewicz, prezes Sokołów S.A.

Sokołów S.A. jest jednym z największych producentów wołowiny w Polsce. Firma eksportuje 48% wołowiny na rynki zagraniczne.

oprac. dkol na podst. SOKOŁÓW S.A.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 11:51