StoryEditor

Ceny bydła: sztuczne zaniżanie stawek przy niewielkiej podaży

Ubojnie w ubiegłym tygodniu straszyły obniżkami, ale nie we wszystkich zrobiono korekty. Mimo, że jest spora presja na obniżki, to niewielka podaż hamuje spadek. Ile płacą krajowe zakłady? 
06.09.2023., 13:09h

W UE niewielka dostępność dorosłego bydła utrzymuje ceny bydła na wysokim poziomie. Jak podaje Meat Market Observatory średnio byki w kl. R są skupowane po 4,74 euro za kg wbc, , wszystkie kategorie bydła z kolei 4,82 euro/kg (lekki wzrost o około 1% w porównaniu do poprzedniego notowania). Oczekuje się, że produkcja europejska spadnie w 2023 r. (-1,6% w ujęciu rocznym), co niestety potwierdza negatywną tendencję obserwowaną przez ostatnie cztery lata. Inflacja nadal wpływa na spadek spożycia wołowiny.

W Niemczech ceny bydła są dość stabilne. Jak wynika z danych giełdy VEZG za byki i jałówki w klasie R ubojnie płacą około 4,6 euro/kg. Podaż i popyt się równoważą, więc na rynku nie ma nerwowych ruchów. Nieznacznie wzrosła podaż młodych byków. Jednakże zwierzęta przeznaczone do uboju można szybko sprzedać. Popytu nie ma dużego, ale niemieckie ubojnie cieszą się, że chociaż jest stabilny. Zapewne za sprawą stale spadających cen mleka i zbóż w skupie wzrosła podaż krów mlecznych, w związku z tym niemieckie ubojnie zdecydowały się na obniżki ok. 3 centów za kg dla wagi poubojowej.

We Włoszech w pierwszej połowie 2023 r. ...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 11:43