StoryEditor

Ceny bydła: wracamy do wyższych stawek!

Większość zakładów, która w ubiegłym tygodniu obniżyła ceny skupu byków, w tym tygodniu je porządnie podniosła, a dodatkowo zyskały jałówki i krowy. Zapotrzebowanie stałe, a bydła malutko. 
08.02.2022., 10:02h

W tym tygodniu skupujący zatęsknili za wyższą podażą, bydła jest mało, brakuje wszystkich kategorii. Niższy odbiór i chęć sprzedaży ze strony rolników zmusiła zakłady do podwyżek. To, że za byki w większości zakładów hodowcy dostają powyżej 19 zł/kg w wadze poubojowej i 12 zł/kg w wadze żywej nikogo już nie zaskakuje, ale ceny krów i jałówek biją prawdziwe rekordy. Od ubiegłego tygodnia ceny opasowego materiału żeńskiego wzrosły średnio o 40-50 gr/kg w wbc, ale są też takie podmioty, które podniosły stawki o 1,00 zł/kg. 

Wg analizy Meat Market Observatory ceny byków, krów i jałówek stabilnie utrzymują wysoki poziom (4,36 euro/kg wbc za byki, 3,57 euro/kg za krowy - dane z połowy stycznia br.). 
Oprócz tego, że w UE spadło pogłowie bydła, to również wpływ na utrzymanie się wysokich cen ma z pewnością spadek importu wołowiny do UE o 3% r/r. Na lepszą sytuację cenową z pewnością ma dalej wpływ obniżenie poziomu importu o ponad 30% z Wielkiej Brytanii w porównaniu do ubiegłego roku. Stąd więcej miejsca na unijnym rynku i lepsze ceny wołowiny dla naszych producentów. 

- Jestem umówiony na jutro na odbiór 8 szt...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 05:34