StoryEditor

Ceny bydła – zimowy trend wzrostowy?

Przyszła zima, pola pokrył biały puch – ciekawe na jak długo. Wraz z nim nadeszły obniżki cen krów i kontynuacja wzrostu cen byczków. Czy mamy do czynienia ze standardowym zimowym trendem wzrostowym?
30.11.2020., 09:11h
W ubiegłym tygodniu polskie zakłady podniosły stawki prawie wszystkich grup zwierząt, największy wzrost obserwowano w przypadku byków, co zakłady tłumaczyły niedoborem surowca na rynku. W tym tygodniu sytuacja jest podobna, byków nadal jest za mało, a zapotrzebowanie przedświąteczne pobudza skupujących do podwyżek.  

Aż trudno uwierzyć, że rynek wpadł na standardowy, wzrostowy zimowy kurs, przy epidemii koronawirusa, zamkniętym restauracjom i stołówkom. Hodowcy będą mogli złapać chwilę oddechu? Najwidoczniej tak, bo skupujący szukają dobrego towaru.

Stawki za byki zarówno w klasie O i R wzrosły o kolejne 10-20 gr/kg w wadze poubojowej. Średnia cena za byki w kl. R kształtuje się na poziomie bliskim 13 zł/kg, a najwyższa wynosi 13,5 zł kg. Inaczej jest w przypadku krów, bo ceny spadły zarówno w wadze żywej ( do 4,74 zł/kg) i poubojowej (10,46 zł/kg).  


Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 12,97 zł/kg, za byka w klasie O 12,56 zł/kg wbc. Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 12,82 zł/kg, a za klasę O 12,06 zł/kg. Krowy w klasie R skupy biorą śre...
Pozostało 35% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 11:51