Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Jak zmniejszyć straty mleka latem? Poznaj odpowiedź na Forum Mleko

Obrazek

Nie tylko prawidłowe żywienie, dobrostan i profilaktyka weterynaryjna. Również optymalna wymiana powietrza i systemy chłodzenia mają ogromny wpływ na skalę produkcji mleka. Chcesz uniknąć strat związanych ze stresem cieplnym? Zapisz się na nasze Forum k. Łomży.

9 lutego 2023, 09:37

Choć za oknami jeszcze zima to zapobiegliwi hodowcy bydła mlecznego już teraz myślą o kolejnych miesiącach w oborach. Czas szybko biegnie i ledwo zdążymy mrugnąć, a słupki rtęci pójdą do góry i zaczną się nieznośnie wysokie temperatury. Od wielu lat obserwujemy rosnącą liczbę dni upalnych w roku (z temperaturą powyżej 30°C), które nierzadko idą w parze z gorącymi nocami. To dla była mlecznego niekomfortowe warunki. Zwierzęta ograniczają pobranie paszy i zdecydowanie gorzej się zacielają, co przekłada się na konkretne straty ekonomiczne.

Optymalna wentylacja i chłodzenie

Jak powinna wyglądać optymalna wentylacja i chłodzenie w oborach dla krów, a także dla cieląt? Na jakie elementy w konstrukcji i wyposażeniu obór warto zwrócić uwagę, by zmniejszyć albo całkowicie wyeliminować zjawisko stresu cieplnego i zyskać dodatkowe 2–3 l mleka/szt./dzień od krowy? Na to pytanie odpowie prof. Piotr Wójcik z IZ – PIB Balice podczas naszego marcowego Forum Mleko. Jego praktyczne wskazówki umożliwią zaplanowanie optymalnego systemu wentylacji w nowych oborach i wprowadzenia zmian w starszych budynkach, jeszcze przed czekającą nas nieuchronnie falą upałów. Poczynione inwestycje i modernizacje nie tylko mogą poprawić komfort zwierząt, ale też ich produktywność, co zdecydowanie przełoży się na wyższe zyski ze sprzedaży mleka.

Roboty w oborze

W trend poprawy dobrostanu, a równocześnie automatyzacji produkcji wpisuje się wyposażanie budynków inwentarskich w różnego rodzaju roboty. Dziś to już nie technologia kosmiczna, a rzeczywistość, która gości w niejednym polskim gospodarstwie. Roboty zastępują coraz droższą pracę ludzkich rąk, poprawiają efektywność produkcji mleka i dostarczają wiele danych ułatwiających zarządzanie stadem. O tym, jak może wyglądać automatyzacja typowego w naszych warunkach gospodarstwa rodzinnego będzie mówił Marcin Wasilewski z firmy DeLaval podczas Forum Mleko, które odbędzie się 1. marca w hotleu Via Baltica pod Łomżą.

Ponadto na konferencji poruszymy zagadnienia z zakresu żywienia wysoko wydajnych krów mlecznych, optymalnego wykorzystania TUZ pod kątem produkcji pasz objętościowych oraz zdrowia stad. Nie zabraknie również gorącej debaty na temat aktualnej sytuacji rynkowej.


 

Nie czekaj! Liczba miejsc ograniczona! Zapisz się na: mleko.topagrar.pl

Do zobaczenia na Forum Mleko w hotleu Via Baltica pod Łomżą 1 marca br.Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)