StoryEditor

Ogromny wzrost kosztów suszenia kukurydzy. Jak to odbije się na cenie kukurydzy na mokro?

Zwykle spadki zbiorów i zapasów kojarzyły się nam z rosnącymi cenami, jednak w świetle rosnących kosztów suszenia, podwyżki cen kukurydzy skupowanej na mokro już nie są takie oczywiste. Jak wygląda sytuacja na światowych rynkach kukurydzy, za ile mogą ją sprzedać polscy rolnicy i na jakich warunkach?
30.09.2022., 08:09h
Czym gorzej w raportach, tym dla rynku lepiej. Takie wnioski zwykle mogliśmy wyciągać ze zmniejszających się prognoz dotyczących zbiorów. W tym sezonie poza statystycznymi danymi, szczególnie bacznie musimy prześledzić koszty suszenia, bo te znacząco wpływają na potrącenia z cen w skupie kukurydzy mokrej.

Światowe wykorzystanie kukurydzy jest korygowane o 20 mln t

Amerykańskie zbiory kukurydzy wg wrześniowego raportu USDA są zmniejszone w stosunku do poprzedniej prognozy o 1,2 mln t – do 353 mln ton, co ma  wpływ na spadek światowej produkcji o 7 mln t, do 1 mld 172 mln 580 tys. t. Największą korektę zbiorów mamy w Unii Europejskiej, gdzie zbiory, wynosząc 58,8 mln t, będą aż o 12 mln t (ponad 17%) mniejsze od ubiegłorocznych. Produkcja kukurydzy w UE została obniżona dla Francji, Rumunii i Niemiec.
Spadek unijnych zbiorów mogłaby zrekompensować Ukraina, tyle że aktualne szacunki 31,5 mln t zbioru kukurydzy na Ukrainie są o 10,6 mln t niższe od ubiegłorocznych. Rosną natomiast zbiory kukurydzy w Chinach, gdzie aktualnie prognozowane 274 mln ton stanowi 1,5 mln t więcej niż w sezonie ubiegłym.

Produkcja kiszonki z kukurydzy 
Produkcja kiszonki z kukurydzy

Produkcja...
Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 11:23