StoryEditor

Ceny rzepaku: informacje powinny wspierać, a jednak ceny w dół

Najnowsze informacje z rynków oleistych nie są dla rzepakowych notowań tak istotne, jak ceny ropy naftowej, a ta spada więc i rzepak tanieje.
27.04.2023., 14:04h

Ropa naftowa na światowych giełdach tanieje, Ropa brent kosztuje już tylko 78,71 USD/baryłkę, a ropa WTI jest po 75,15 USD/baryłka. Tak niskie ceny ropy, w parze z osłabiającym się do 4,15 złotych/USD cieszą tylko polskich kierowców, ale rolników posiadających do sprzedaży rzepak już mniej.

Bo spadki cen ropy decydują o obniżkach rzepakowych notowań, a przecież na rynku krążą informacje, które kursy powinny lekko wspierać.

Mniejszy eksport soi z Brazylii

Brazylijskie Stowarzyszenie Eksporterów Zbóż ANEC obniżyło swoje szacunki dotyczące kwietniowego eksportu soi z 15,1 mln t, do 14,7 mln ton.

Jednocześnie w trzecim tygodniu kwietnia brazylijskie dostawy soi na rynki zagraniczne wyniosły 2,5 mln ton i obecnie od początku miesiąca eksport osiągnął 10,5 mln ton. Według monitoringu brazylijskiej krajowej agencji rolnej CONAB zbiory soi w Brazylii zostały zakończone o 89,5%.

W Niemczech jednak będzie mniej?

Według prognoz niemieckiego związku spółdzielni rolniczych (DRV) w 2023 roku zbiory rzepaku ozimego w kraju mogą wynieść 4,25 mln ton, znaczyłoby to, że tegoroczne zbiory będą  o 0,6% mniejsze od ubiegłego roku.

Te korekty ja...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 01:35