StoryEditor

Rynek rzepaku: sprzedam rzepak za pół ceny

Ceny rzepaku pospadały tak mocno, że w porównaniu do możliwości sprzedaży w żniwa, niektóre oferty są już niemal o połowę niższe.
23.03.2023., 14:03h

W tym sezonie w czasie żniw, gdy rzepak na Matifie kosztował ponad 660 €/t, ceny oferowane przez przetwórców dochodziły do 3100 zł/t. Dziś niektórzy skupujący za rzepak proponują już  tylko 1720 zł/t, a najmniej płacący przetwórcy oferują 1800 zł/t. Jest to tylko 55% ceny żniwnej, a co najgorsze na odbudowanie rzepakowych kursów nie ma realnej szansy.

Dobre zaopatrzenie, bazy w dół

Nic więc dziwnego, że podołowani tym faktem, rolnicy, którzy dziś sprzedając tonę rzepaku otrzymują tyle jakby sprzedali pół tony wyzbywają się swoich partii z impetem jakby chcieli pozbyć się nabrzmiałego problemu.

– Ostatnie 10 dni to była wielka walka, lawina telefonów, ciągłe pisanie umów. Codziennie kupowaliśmy tyle, ile przerabiamy w tydzień – mówi przedstawiciel przetwórcy.

Ostatnie odbicie przynosi jednak nadzieję, która zwodzi pozostałych, a przetwórcy zaczynają już zmieniać bazy służące do wyliczenia ceny polskiej na podstawie Matifu i pokazują już na coraz bardziej odległe terminy dostaw.

– Jak dziś zazieleniło się na Matifie, to ruch natychmiast przygasł. W naszych cennikach wzrostów jednak nie widać, bo poschodziliśmy troc...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 17:34