StoryEditor

Rynek rzepaku: mniej soi, a rzepak tanieje

Pomimo kolejnych redukcji światowych zbiorów soi, dokonanych w najnowszych szacunkach USDA, mamy do czynienia z powracającymi na rzepakowy rynek obniżkami. Analizujemy przyczyny owych spadków?
13.04.2023., 15:04h

USDA tak bardzo rynku nie postraszyło

Po świątecznej przerwie i jeszcze przedświątecznych wzrostach rzepak na Matifie się zresetował i ostro zaczyna lecieć do dołu. W środę notowania straciły aż 11 euro, a w czwartek (13.04.2023 r.) taniejąc z nieco tylko mniejszą werwą, na zamknięciu giełdy rzepak w kontraktach na maj kosztuje 443 €/t, jest więc o 18,5 euro tańszy niż przed świętami.

Obniżki cen następują pomimo kolej nich korekt zbiorów soi uwypuklonych w kwietniowym raporcie USDA. Tym razem światowe zbiory soi w sezonie 2022/23 amerykańskie ministerstwo rolnictwa koryguje o 5,5 mln t i cały ten wolumen dzieje się za sprawą zmniejszenia w Argentynie (do 27 mln t). Korekta owa powoduje, że Argentyna sama będzie potrzebowała zaimportować 8,3 mln t soi (+1 mln t) oraz wyeksportuje kolejne 2,5 mln t śruty sojowej mniej.

Rynek szybko jednak dostrzegł, że wraz ze zmianami podaży soi zmniejsza się także zapotrzebowanie i to niemal o tyle samo co maleją zbiory. Światowe zużycie soi wyniesie aktualnie 365,8 mln t (–5,3 mln t raport/raportu). Dlatego zarówno eksport jak i zapasy wynosząc odpowiednio 168 mln t i 100,3 mln t pozostaną niezmienne. ...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 12:42