StoryEditor

Rynek rzepaku: mamy kolejną korektę zbiorów soi w Brazylii, a rzepak tanieje

Podczas, gdy USDA w swych raportach szacując zbiory soi w Brazylii wydaje się być bardzo usztywnione i zmianom niechętne, to kolejne agencje prześcigają się w korektach brazylijskich zbiorów w tym sezonie. Niestety rzepak nie jest czuły na te wspierające informacje płynące z sojowego rynku i znów zaczyna tanieć.
01.03.2024., 07:42h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • O ile spadają szacunki zbiorów soi w Brazylii?
  • W jakich kierunkach i dlaczego popłynie za chwilę brazylijska soja?
  • Ile oleju rzepakowego i innych produktów z roślin oleistych eksportuje UE do Chin?
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • Jakie ceny płacą handlowcy i przetwórcy w Polsce aktualnie za rzepak?
  • Po ile jest rzepak na nowe zbiory?

Soja w Brazylii konsekwentnie do dołu

Bacznymi obserwatorami zmian klimatycznych i ich wpływu na zbiory soi w Brazylii są analitycy rolniczej firmy doradczej AgRural. Firma ta jeszcze przed upałami i suszą brazylijskie zbiory prognozowała na 164,6 mln t, ale od tego czasu co miesiąc obniża szacunki. Lutowe prognozy prowadzą do kolejnej wynoszącej 2,4 mln t miesięcznej korekty i aktualnie agencja ta uważa, ze Brazylia w bieżącym sezonie zbierze 147,7 mln t soi.

Azymut na USA

Pomimo, że soi Brazylia ma zebrać mniej, to eksport beensów odbywać się będzie w bardzo ciekawych i wręcz zaskakujących kierunkach. Statki z brazylijską soją coraz częściej obierają azymut na Amerykańskie porty.

Już za chwilę co najmniej trzy statki przewożące brazylijską soję zostaną wysłane do Stanów Zjednoczonych, co jest dość niezwykłe jak na tę porę roku, bo zwykle taki handel odbywa się kilka tygodni później. W tym roku, ze względu na fakt, że ceny soi w Brazylijskich portach są na FOB o ok. 50 USD/t niższe od cen w USA warto jest ją importować do Stanów.

Okazuje się, że w roku 2023 brazylijski eksport soi do Stanów Zjednoczonych wzrósł do 420 tys. t, przy zaledwie 4 tys. t w 2022 r. A na 2024 r. zaplanowany wolumen wysyłek w tym kierunku już przekracza 100 tys. t.

Cztery razy więcej oleju jedzie z UE do Chin

Oczywiście największym odbiorcą Brazylijskiej soi są i pozostaną Chiny, ale warto także zauważyć, ze na chińskim rynku pojawia się także coraz więcej surowców pochodzących z roślin oleistych uprawianych w Unii Europejskiej. Oczywiście mamy tu do czynienia z zupełnie odmiennymi ilościami ale procentowe wzrosty wyników handlowych są naprawdę znaczne.

W 2023 r. eksport nasion oleistych i ich przetworów z UE do Chin wzrósł aż o 35% i osiągnął łączny wolumen 800 tys. t. Aż 67% struktury podaży stanowiła śruta słonecznikowa. Jej eksport wzrósł do 538 tys. t. Jednak najbardziej znaczący, niemal czterokrotny wzrost nastąpił w dostawach oleju rzepakowego, do 113 tys. t i nasion słonecznika (108 tys. t). Warto zauważyć, że oba te produkty stanowią po 14% struktury eksportu segmentu oleistych.

Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 00:58