StoryEditor

Ceny rzepaku: w Europie rzepak tani

Pomimo, że zejście na oleiste zarówno za Oceanem, jak i w samej Europie jest gwarantowane, bo i zbiory mogą być wcale nie tak duże jak zakładano, to rzepakowi rynkowe informacje wciąż nie pozwalają się odbić.
22.06.2023., 14:06h

Nawet, gdy nastąpi chwilowe mocniejsze odreagowanie kursów i notowania rosną, to zaraz w kolejnych dniach rzepak, jakby przestraszony swojej odwagi zaczyna tanieć. Na wszystko to, z bardzo różnymi siłami wpływają bieżące informacje rynkowe.

W Stanach wiadomo ile biodiesla

Udział biodiesla w paliwach transportowych w USA w lipcu ustalono na 7%, podczas gdy rynek oczekiwał nawet 15-proc. udziału. Produkcja biodiesla w Stanach jednak stale rośnie i rosnąć będzie. W USA ustalone zostały ilości dopuszczalnej produkcji biodiesla na ten i najbliższe lata. Na rok 2023 ustalono limit 2,82 miliarda galonów, na rok 2024 –3,04 miliarda galonów, a rok 3,35 mld galonów. Proponowane wcześniej ilości wynosiły 2,89 i 2,95 miliarda galonów odpowiednio na lata 2024 i 2025.

Niemcy redukują zbiory

Niemiecki Związek Spółdzielni Rolniczych o 3,1% zmniejszył swoją prognozę zbiorów rzepaku. Na nadchodzący sezon Raiffeisen zakłada, że zbiory rzepaku w Niemczech wyniosą 4,14 mln t, podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej przewidywano 4,28 mln t.

W tym sezonie Niemcy zaimportowali aż 1,06 mln t rzepaku spoza UE, ale nawet z tak dużym wynikiem nie są unijnym liderem...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:27