StoryEditor

O wpływie soi i innych oleistych, na ceny rzepaku, mówił na III Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej Michał Jaskowski, dyrektor zarządzający LDC Polska Sp. z o.o.

Reprezentujący największego operatora i importera śruty sojowej do Polski, firmy o znaczącej pozycji na światowym rynku, dyrektor Michał Jaskowski wprowadzał słuchaczy w tematykę olejową prezentacją na temat: „Soja a rzepak. Fascynujący świat roślin oleistych”.
23.06.2021., 12:06h

Trzeba powiedzieć, że w trakcie wystąpienia znawcy, ten olejowy świat zaczynał się nam coraz bardziej przybliżać, a rynek oleistych stawał się z każdą chwilą bardziej pasjonujący.

 

Dyrektor Jaskowski zaprezentował bowiem proporcje produkcji olejów roślinnych na całej kuli ziemskiej. Z tych danych wynikało, że rzepak, którym naturalnie dla naszej strefy klimatycznej najbardziej jesteśmy zainteresowani, znajduje się dopiero na trzecim miejscu wśród innych roślinnych źródeł pozyskiwania oleju. Zdecydowanie większą pozycję na świecie zajmuje olej palmowy i olej sojowy.


Dlatego ekspert zwrócił szczególną uwagę na kształtowanie się cen tych produktów, a potem jasno wykazał stałą, niemal równoległą zależność cen rzepaku na Matifie, od cen soi na Chicago.

Mówiąc o rekordowych cenach oleistych w kończącym się sezonie, Michał Jaskowski wyszczególnił 5 głównych tego powodów:

 • Obowiązkowe zużycie biodiesla w USA
 • Niskie zapasy soi w USA
 • Chiny budujące zapasy państwowe z powodu Covid-19
 • Niższe zbiory oleistych w wielu krajach, włączając w to także słonecznik i palmę
 • Zwiększone zużycie biodiesla w Indonezji, Brazylii i Europie 

Proszony o prognozy na nadchodzący sezon, nasz ekspert przewiduje gwałtowny spadek cen soi na Chicago i rzepakowego MATIF-u po wcześniejszych silnych wzrostach.
Przyczyn tych zmian upatruje w kolejnych zdarzeniach mających miejsce na międzynarodowym rynku, z których za najważniejsze uznaje:

 • Deklaracja prezydenta Bidena, o kontrolowanym zużyciu biopaliw, aby chronić miejsca pracy przemysłu naftowego. Zmiana sentymentu rynku (decyzja przewidziana w lipcu).
 • Konsekwencją deklaracji jest pęknięcie bańki spekulacyjnej na oleju sojowym w Chicago (Dotychczas ceny oleju sojowego w USA inne niż w Ameryce Południowej).
 • Przewidywane deszcze w USA. Przewidywane są szybsze, dobre zbiory. Mniejsza „premia pogodowa” w cenach fututres.
 • Przegląd pól wskazuje na większy areał soi w USA.
 • Drastyczny spadek cen świń w Chinach. Ujemne marże przemysłu olejarskiego (crushing margins). Mniejszy popyt na soję dla Chin.
 • Silniejszy dolar amerykański. 

 

Zdaniem dyrektora zarządzającego LDC Polska Sp. z o.o. Michala Jaskowskiego, te zdarzenia mogą mieć istotny wpływ na rynek jeszcze na początku sezonu 2021/22.

 

Pełna treść wystąpienia pana dyrektora oraz to, co myśli Michał Jaskowski o zakazie importu pasz GMO do Polski, dowiesz się z przygotowywanej relacji video z naszej giełdy, które już niebawem pojawi się na naszej stronie internetowej.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej giełdy, spotykamy się już za rok!

Juliusz Urban


Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 16:22