StoryEditor

Rynek rzepaku: milion ton rzepaku w miesiąc – to jest dopiero wynik!

Bardzo dynamiczny import rzepaku do UE jest w tym sezonie jednym z czynników decydujących o spadkach cen tego surowca. Ale ostatnie efekty mogą naprawdę zadziwiać.
09.03.2023., 15:03h

W marcowym raporcie USDA prognozuje, że UE w bieżącym sezonie zaimportuje 6,5 mln t rzepaku i będzie to o milion ton więcej niż przed rokiem. Rzeczywistość może jednak amerykańskich ekspertów zaskoczyć, bo już na początku marca mamy do czynienia z unijnym importem rzepaku wynoszącym 5,6 mln t. A co jeszcze ciekawsze, tylko w ciągu ostatniego miesiąca do UE przywieziono aż milion ton rzepaku. Według statystyk KE, opracowywanych przez DG Agri stan unijnego importu na dzień 5.02.2023 r. wynosił 4 mln 617 tys. t, a miesiąc później jest to już 5 mln 672 tys. ton.

Skąd jedzie rzepak, kto kupuje?

Najwięcej z tej ostatnio nadesłanej ilości, bo 640 tys. t przypisać możemy Australii, której łączny eksport rzepaku do Unii w tym sezonie wzrósł już do 2,32 mln t. Australijski udział w unijnym imporcie wynosi już 41%. Więcej rzepaku dostarcza tylko Ukraina, z  której w ostatnim miesiącu przyjechało „tylko” 260 tys. t. Jednak udział ukraińskiego rzepaku (2,87 mln t) wciąż stanowi ponad połowę całego unijnego importu rzepaku.

Nic dziwnego, ze górę biorą te dwa kraje, bo to właśnie u nich IGC prognozowało wzrosty zbiorów rzepaku. Ukra...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 21:11