StoryEditor

Rynek rzepaku: Pierwsze kombajny w polu, ceny skupu poniżej oczekiwań, ale na giełdach odbicie

Upalna pogoda sprawia, że rzepaki na słabszych glebach szybciej dosychają i pierwsze kombajny wyjechały już w ostatnich dniach na pola. Plony ze słabszych gleb oraz plantacji dotkniętych wiosennymi przymrozkami i gradem nie są wysokie, a i ceny skupu na razie poniżej oczekiwań rolników.
28.06.2024., 11:52h

Jeżeli upalna pogoda utrzyma się w najbliższych dniach, to na dobre rozpoczną się rzepakowe żniwa. Pierwsze plantacje na słabszych glebach już trafiły pod kosę w tym tygodniu, a punkty skupu rozpoczęły przyjmowanie towaru. Na razie to ilości symboliczne, ale są już cenniki, które jednak nie zachwycają. Ale Matif zareagował w czwartek i piątek na zamknięciu sesji podwyżkami na kontraktach terminowych, prawdopodobnie w reakcji na pierwsze wieści o plonach.

Ceny skupu rzepaku w kraju

Pełnowymiarowy skup rzepaku dopiero przed nami, ale są już pierwsze cenniki i są już pierwsze dostawy rzepaku do podmiotów skupujących czarne nasiona. Średnia cena skupu rzepaku w naszej najnowszej sondzie rynkowej wyniosła 1870 zł netto/t. Najmniej, bo 1800 zł za rzepak płacą obecnie w woj. zachodniopomorskim, a najwięcej - 1940 zł netto/t można dostać w woj. opolskim.

Wszystkie aktualne ceny skupu znajdziesz w zakładce RYNKI.

Ile rzepaku jest do zbioru w 2024 roku?

Niebawem rozpoczną się na dobre zbiory rzepaku, a ile ha w skali kraju jest do zbioru? Na dane z ARiMR po zakończeniu naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie musimy jeszcze poczekać ok. 2 tygodn...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 13:21