StoryEditor

Ceny rzepaku śrubuje giełdowa górka

W tym tygodniu notowania rzepaku wspięły się na szczyt, co spowodowało także śrubowanie cen surowca u naszych krajowych przetwórców.
24.05.2024., 08:19h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie są notowania rzepaku na Matifie?
  • O ile podskoczyły kursy rzepaku w ciągu tygodnia?
  • Jakie zbiory soi prognozuje obecnie IGC?
  • Jak duży jest import rzepaku do UE?
  • Ile wynosił unijny import w dwóch poprzednich sezonach?
  • Które kraje importują najwięcej?
  • A jakie kraje są największymi dostawcami?
  • Jakie są ceny rzepaku w firmach handlowych?
  • A ile płacą i co sądzą o rynku przetwórcy?

Już początek tygodnia utwierdzał w przypuszczeniu, że z rzepakiem będzie nieźle, ale to co wydarzyło się w środę i w czwartek, kiedy to rzepakowe kontrakty wzrosły kolejno o 8,75 €/t i 6,50 €/t daje dopiero pełen obraz giełdowej górki. W efekcie tych wzrostów rzepak na sierpień w czwartek (23.05.24 r.) jest wyceniany równo na 495 €/t, co oznacza 20 euro wyżej niż przed tygodniem.

IGC podnosi zbiory soi

Z najnowszego, majowego raportu Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) wynika, że światowa produkcja soi wzrośnie o 1 mln t, do 414 mln t w porównaniu z szacunkami z poprzedniego miesiąca. Konsumpcja pozostaje jednak na takim samym poziomie, natomiast globalne zapasy soi wzrastają o 3 mln t do 78 a dzieje się to także w wyniku podwyższenia zapasów przenoszonych z poprzedniego sezonu.

Import nadal mniejszy o jedną trzecią, ale…

Przyglądając się importowi rzepaku do UE, w tym sezonie mamy wyraźny regres w stosunku do poprzedniego roku gospodarczego. Przed rokiem o tej samej porze import rzepaku do UE wynosił 7,02 mln t, a ten sezon zaowocował jak na razie 4,87 mln t. Z drugiej jednak strony porównanie do sezonu 2021/22 nie wypada już tak niekorzystnie, bo przed dwoma laty import analizowany w tym samym okresie wyniósł już tylko o niecałe 100 tys. t więcej niż obecnie.

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 18:33