StoryEditor

KE szacuje stabilne plony. Kto straci i jak reagują ceny rzepaku?

KE w najnowszym majowym Biuletynie Mars przyglądając się warunkom przyrodniczym swoje kwietniowe prognozy zmieniła nieznacznie. Czy kolejny przedżniwny raport jeszcze obniży szacunki? Czy w trakcie zbiorów czeka nas rozczarowanie, czy może miła niespodzianka?
29.05.2024., 14:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile wyniesie przeciętny plon rzepaku w UE?
  • Które kraje będą miały najwyższe plony?
  • Jak będzie plonował rzepak u największych jego producentów?
  • Na jakie plony możemy liczyć w Polsce?
  • Jakie plony będą u pierwszych młócących rzepak?
  • O ile wzrosły ceny soi?
  • Ile w maju podrożał rzepak na Matifie?
  • Jakie są ceny rzepaku w kraju?

A może na analizowanie plantacji pod koniec czerwca będzie już za późno, bo rzepak zostanie już skoszony? I wówczas do głosu zamiast rozważań nad stanem upraw dojdzie rzetelna weryfikacja wyników masy rzepaku spływającej już z naszych pól.

Plony jeszcze stabilne

KE oceniając wpływ czynników pogodowych na plonowanie rzepaku w nadchodzącym sezonie w majowym Biuletynie JRC Mars, oszacowała średni plon rzepaku w krajach UE na 3,21 t/ha. I choć szacunki te są o 2% gorsze od kwietniowych prognoz, to praktycznie odzwierciedlają ubiegłoroczne plony i są także o 1% wyższe od średniego plonu z ostatnich pięciu lat.

Czy to jest już ostatnia korekta, plonów rzepaku, w tym sezonie? A może jeszcze czerwiec, tuż przed zbiorami przyniesie kolejne cięcia? A może KE z czerwcowymi, szacunkami już nie zdąży, bo pojawiają się one pod koniec miesiąca, a w tym roku żniwa mogą być wcześniej?

Rzepak to jednak jest bardzo plastyczna uprawa i w żniwa efekty mogą mocno zaskoczyć, byle to zaskoczenie było na plus, bo przy obniżkach plonów nawet korzystniejsza cena nie ucieszy rolników, a także liczących na napływ surowca mocno rozhuśtanych z przerobami krajowych przetwórców.

Gdzie, ile zbiorą w UE?

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 12:38