StoryEditor

Rynek rzepaku: spokojne zmierzanie do nowego sezonu

Przyglądnijmy się jak na najnowsze doniesienia z rynku sojowego, słonecznikowego i oleju palmowego reaguje rzepak?
02.02.2023., 15:02h

Pogoda w Ameryce Południowej znów gra dla soi, ale…

Pod koniec ubiegłego tygodnia obfite opady deszczu w Argentynie przynajmniej częściowo zmniejszyły wpływ wcześniejszej suszy na uprawy soi. W tym tygodniu ma nadejść kolejna fala opadów co jeszcze bardziej poprawi korzystny wpływ.

Poprawiły się też nastroje wśród argentyńskich farmerów, którzy sprzedali już prawie 81% ubiegłorocznych zbiorów.  Jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa sprzedaż soi z sezonu 2021/2022 w Argentynie wyniosła 44 mln t, tj. 80,8% zbiorów, co oznacza niewielki spadek w porównaniu z 83% sprzedanymi w tym samym czasie, w poprzednim sezonie.

Wraz z poprawą pogody w Argentynie rynki światowe zareagowały niższymi cenami soi, ale największy wpływ czynników pogodowych na ceny będzie obserwowany w lutym i marcu, kiedy Argentyna rozpoczyna żniwa, a Brazylia kończy zbiory soi.

Analitycy uważają, że deszcze w Argentynie ustabilizują stan upraw, ale nie poprawią go już znacząco, w przyszłym tygodniu kolejny front przyniesie nową falę opadów, które pozytywnie wpłyną na plony. Jednak co się już stało to się nie odstanie, zagraniczne biuro analiz USDA w Bue...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 14:07