Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Rzepak: ciekawe doniesienia rynkowe

Pomimo, że krajowy rynek starego rzepaku jest w kompletnym uśpieniu, to grono handlowców elektryzują ciekawe informacje napływające z portów.

dr Juliusz Urban11 czerwca 2021, 07:45

Starym rzepakiem praktycznie się już nikt nie zajmuje, choć jeśli ktoś ma rzepak na pewno znajdzie nabywcę, bo nowe zbiory są również wyceniane całkiem wysoko. Ostatnie ceny u tych najbardziej zainteresowanych zakupami są na poziomach 2600–2800 zł/t rzepaku z ubiegłorocznych żniw.

Jednak to nie ceny dominują obecnie w rozmowach rzepakowych handlowców. Okazuje się, że jednemu z naszych przetwórców udało się za pośrednictwem międzynarodowej firmy handlowej zakupić całkiem sporą partię 15 tys. t rzepaku pochodzenia australijskiego. Ma on jeszcze wpłynąć do naszych portów, by przed startem nowych zbiorów i zasilić jeden z zakładów przetwórczych w ilość przewyższającą jednomiesięczny przerób. Zakład wyprodukuje z tego ok. 6 tys. ton tak potrzebnego na przednówku i poszukiwanego na rynku oleju. Zapewne pozwoli to firmie nieco spokojniej oczekiwać na nadchodzące żniwa, które w tym roku rozpoczną się zapewne później.

Rzepak z nadchodzących żniw wyceniany jest w dalszym ciągu bardzo wysoko.

Notowania rzepaku na Matifie dalej odbywają swój taniec rytualny, raz to idąc do góry, a potem ostro spadając. Na czwartkowym zamknięciu (10.06.21 r.) rzepak na sierpień na paryskiej giełdzie kosztuje 529,75 euro/t, na listopad rzepak jest tańszy o 5,5 euro/t. Złotówka utrzymuje kurs  4,46–4,47 zł/euro.


W czwartek rzepak z nowych zbiorów w zakładach tłuszczowych był kupowany po: 

  • ZT Kruszwica dostawy w żniwa                      – 2340 zł/t 

          Brzeg dostawy w żniwa                             – 2340 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na październik       – 2340 zł/t

          Czernin dostawy na październik               – 2325 zł/t

  • Komagra dostawy na punkty skupu w żniwa  – 2200 zł/t    
  • Viterra Bodaczów dostawy w żniwa               – 2310 zł/t


Zachęcone sukcesami i  wzrostami cen w kończącym się sezonie największe firmy skupowe oferują podobne ceny.

W piątek od rana giełdy ostro idą w dół, więc należy liczyć się z tym, że propozycje bedą ok. 30-35 zł/t niższe.

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)