StoryEditor

Słaby import nasion nadrabiamy zakupami olejów. Nowy rzepak ponad 4 tys. zł/t!

Bardzo słaby i kompletnie niewystarczający jest import nasion roślin oleistych do UE. Niedobory surowców na rynku unijni producenci nadrabiają jednak zakupami olejów roślinnych. Rosnące notowania powodują silne wzrosty cen w kontraktach na żniwa.
28.04.2022., 13:04h

Zjednoczona Europa od początku tego sezonu ściągnęła o 2,2 mln t nasion oleistych mniej niż w roku ubiegłym. Największy deficyt jest oczywiście w imporcie rzepaku, którego UE kupiła w tym sezonie 4,29 mln t, o 1,2 mln t mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Pozaunijny import rzepaku do Polski wynosi 110 tys. ton.

Jednak i w sojowych „beansach” mamy w tegorocznym handlu prawie 700-tysięczny deficyt, bo soi UE zaimportowała 11,47 mln t, a w zeszłym roku o tej samej porze było to 12,15 mln t. Procentowo jednak w stosunku do zwykle kupowanych ilości najwięcej traci słonecznik, jest to spadek o 35%. Z powodu wojny na Ukrainie wstrzymano dostawy słonecznika do UE i w tym roku słonecznika zaimportowano dotąd 486 tys. t, a w zeszłym było już 760 tys. ton.

Unijni producenci oleju, by zrealizować kontrakty i pokryć zapotrzebowanie rynku te straty starają się nadrobić importem olejów roślinnych i trzeba powiedzieć, ze w trzech kluczowych asortymentach rzepakowy, sojowy i słonecznikowy nawet im to wychodzi. Zwłaszcza oleju rzepakowego udało się do Unii ściągnąć w tym sezonie 503 tys. ton, prawie 2,3-krotnie więcej niż przed rokiem. Różni...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 02:48