StoryEditor

Ceny zbóż: Polska trzecia w unijnym eksporcie, a w skupach cisza

W tym sezonie Polska mając bardzo aktywny okres w międzynarodowym handlu zbożami wskakuje na podium unijnych eksporterów pszenicy. Niestety ostatni miesiąc starego sezonu zapowiada się mniej aktywny, bo w skupach od pierwszych dni czerwca zapanowała cisza.
07.06.2024., 07:56h
Z tego artykułu dowiesz się:
 • O ile spadają i ile wyniosą zbiory zbóż w Rosji?
 • Ile Rosja zbierze pszenicy?
 • Czy rosyjska pszenica zostanie wykluczona z programu pomocy humanitarnej ONZ?
 • Ile pszenicy i skąd oraz po ile kupił na ostatnim przetargu Egipt?
 • Jaki jest import zbóż do UE?
 • Ile Unia importuje pszenicy?
 • A jak wygląda w tym sezonie unijny eksport zbóż?
 • Na którym miejscu i z jakimi ilościami pszenicy jest Polska w rankingu eksportowym UE?
 • Dokąd trafia unijna pszenica w tym sezonie?
 • O ile zakupy pszenicy w UE zwiększyły Chiny?
 • Jakie są aktualne notowania pszenicy na Matifie?
 • Jakie są ceny pszenicy w krajowych skupach?
 • Co się w skupach obecnie dzieje?
 • Po ile są w Polsce skupowane pozostałe zboża?

Nasi eksporterzy, pomimo dłuższych okresów zastojów w podaży zbóż do skupów radzili sobie na tyle dobrze, że często wykorzystywali maksymalnie moce przeładunkowe naszych portów, co poskutkowało bardzo wysokim miejscem w rankingu unijnych eksporterów pszenicy. Na notowania pszenicy na giełdach wpływają doniesienia ze świata, a na krajowe ceny, wstrzymana niemal kompletnie w skupach, od początku czerwca podaż.

Kolejna obniżka w Rosji

Ostatnie tygodnie przynoszą pochodzące z różnych źródeł obniżki szacunków zbiorów zbóż na nadchodzący sezon w Tym razem swoją prognozę o 3,3 mln t obniżył Rosji Rosyjski Związek Eksporterów Zbóż. Jak podaje Interfax, publikujący swoje prognozy w odstępach cotygodniowych eksporterzy aktualnie zbiory zbóż w Rosji szacują na 130,9 mln t.

Prognozy rosyjskich zbiorów pszenicy obniżono 2 mln t, do 84,6 mln t, jęczmienia – o 300 tys. t, do 19 mln t. Natomiast dotycząca produkcji kukurydzy pozostała na niezmienionym poziomie 15,3 mln t.

Jednocześnie o 500 tys. t do 58,2 mln t obniżono szacunek eksportu zbóż w sezonie 2024/25, a zaktualizowany eksportu pszenicy ma być o 1,3 mln t mniejszy i wynieść 45,4 mln t. Eksportu jęczmienia szacowany na 4,3 mln t i kukurydzy (5,3 mln t) pozostał bez zmian.

Wykluczą Rosję z WFP ONZ?

Światowy Program Żywnościowy (WFP) powstał w 1961 roku jako wspólny projekt ONZ i FAO. Program ma na celu walkę z głodem i ubóstwem na świecie i jest obecnie największą organizacją humanitarną. Działa w ponad 120 krajach, dostarczając żywność dla osób w krajach potrzebującym. Dotyczy to obywateli w krajach o niskim dochodzie, cierpiących z tytułu regularnych niedoborów żywności, a także ofiarach konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych.

Według dostępnych danych łączny wkład darowizn na rzecz organizacji w 2022 r. wyniósł ok. 14,2 mld USD. Środki zgromadzone dzięki darczyńcom w ramach programu WFP wysyłane są do ponad 27 krajów świata, takich jak Tadżykistan, Kirgistan, Armenia, Afganistan, Sudan, Somalia, Zimbabwe i inne.

Obecnie, w kontekście napaści Rosji na Ukrainę, coraz więcej darczyńców przekazując środki na rzecz WFP, zamieszcza klauzulę, że ich środki nie mogą zostać wykorzystane na zakup żywności wyprodukowanej w Rosji lub zakupionej od rosyjskich firm, co może wpłynąć na jeszcze większe ograniczenie rosyjskiego eksportu zbóż.

W handlu już to widać

Rosnąca rezerwę do zbóż rosyjskiego pochodzenia widać już też na przetargach. Zakupy rosyjskiej pszenicy ogranicza Egipt, do którego coraz większym strumieniem trafia unijna pomoc finansowa, o której mówiliśmy w 3. odcinku naszego podcastu Czekał(a) na Urbana 

Na ostatnim przetargu zorganizowanym 4 czerwca br. zorganizowanym przez Egipską Państwową Agencję Zamówień Żywności (GASC) kraj ten zakontraktował 470 tys. t pszenicy konsumpcyjnej z dostawami na lipiec. Z tej puli 180 tys. t ma pochodzić z Rumunii, Ukraina i Francja dostarczą po 120 tys. t, a Bułgaria 50 tys. t.

Wśród dostawców, którzy wygrali przetarg znajdują się tak znane i działające u nas aktywnie firmy eksportowej jak: ADM, Bunge, LDC, Viterra, a finalne ceny pszenicy z dostawą kształtują się pomiędzy 298,95–304,25 USD/t.

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 08:15