StoryEditor

Ceny zbóż: susza wygrywa z pełnymi magazynami

Na zbożowym rynku wciąż trwa informacyjna przepychanka, który z czynników zdecyduje. Czy będą to informacje o korektach zbiorów, do których przyczyniła się długotrwała susza, czy może wypełnione pochowanym zbożem magazyny.
22.06.2023., 15:06h

Rynek te informacje analizuje, ale wciąż chce się kręcić na wysokich obrotach, tyle że podaż absolutnie na to nie pozwala.

Takiej suszy na Białorusi nie było od 78 lat

Na Białorusi tegoroczne lato rozpoczęło się wyjątkowo suchą pogodą, w punktach obserwacyjnych w różnych regionach kraju w ciągu pierwszych 10 dni czerwca odnotowano nie więcej niż 1 mm opadów. 

– Tegoroczny maj stał się najbardziej suchy od 1945 roku. W ciągu miesiąca w różnych częściach kraju było od 1 do 7 dni mokrych, a zwykle jest to 9–10 dni – powiedziała Natalia Klevets, szefowa działu zmian klimatu w firmie Belhydromet.

Długotrwały brak opadów już doprowadził do znacznych strat wilgoci w glebie. Jest prawdopodobne, że zbiory na Białorusi spadną. – Cierpią przede wszystkim zboża. Na polach, gdzie są zasiane obserwujemy żółknięcie, skręcanie i zasychanie liści, a na pagórkach mamy do czynienia z całkowitym zasychaniem łodyg, czy wręcz całych roślin. Tam, gdzie zboże jeszcze nie wyschło, brak wilgoci niekorzystnie wpływa na tworzenie się i wypełnianie ziarna, co może powodować szczerbate, a nawet całkiem puste kłosy – informuje ekspertka....

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 14:44