StoryEditor

W polu gorąco, w cenach odbicie - Rynkowy Serwis Spod Lady - 9.06.23 r.

Fala gorącego powietrza poruszyła cenami zbóż i rzepaku, czy korzystniejsze kursy zostaną z nami na dłużej?  Najbardziej aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.
09.06.2023., 07:06h

Rzepak wreszcie odbija

Kursy rzepaku Matif

Wykresy rzepaku Matif


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Notowania rzepaku na Matifie, po dłuższym tańcu wokół 400 €/t wreszcie odbiły i w tym tygodniu każdego dnia przekonywały, że chcą pozostać powyżej 420 €/t. Czy rzeczywiście tak się stanie, gdy USDA ogłosi swój najnowszy raport? Zwykle największe efekty przynosi niepewność, ta pojawia się przed raportem i wykorzystują ją maklerzy giełdowi w celu podkręcenia emocji. Tym łatwiej je podkręcać im cała chrześcijańska Europa celebruje święto Bożego Ciała, a giełdy przy braku reakcji podnoszą kursy. Tak było właśnie w ten czwartek, gdy Matif rzepakowy podskoczył o 5,75 €/t, po środowym spadku minus 8,5 €/t.

Tak na niepewności powstała niejedna fortuna,  a potem, potem, gdy już wszystko jasne znów odkupi się ilości pakietów, tylko taniej więc kupi się ich więcej. A propos fortun, to Reuters właśnie donosi, że koncern Bunge przejmuje Viterrę (dawny Glencore). Jeśli transakcja otrzyma akceptację urzędu antymonopolowego, to powstanie prawdziwy kolos biznesu rolnego. Obydwa koncerny są również obecne na krajowym rynku, jako aktywnie działający eksporterzy z...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 11:19