StoryEditor

W oczekiwaniu na raport i spoglądając na Wschód ceny zbóż w skupach lekko drgnęły

Zboża, oczekując na raport USDA reagują na polityczne i wojenne  informacje ze wschodniego rynku. Ceny zbóż zaczynają się odbijać, w kraju pszenica znów zaczyna reagować na zmieniające się notowania na Matifie.
07.06.2023., 12:06h

Najnowszy raport USDA, którego spodziewamy się już w piątek w godzinach popołudniowych dzieli ekspertów. Jedni w kontekście poprawiających się warunków pogodowych oczekują pozytywnych scenariuszy. Inni natomiast widząc wciąż niepewną sytuację polityczną dotycząca handlu przez Morze Czarne, inspirowania ostatnimi eskalacjami działań wojennych, uważają, że wojna zaszła już tak daleko, że na rynek zbóż niepewność powraca ze zdwojoną siłą. Nie bez znaczenia dla zbożowego rynku są także ostatnie decyzje, które zapadły w Brukseli.

Bez zgody Rosji też dadzą radę

– Jeśli Rosja zerwie obecną umowę dotyczącą korytarza zbożowego Ukraina będzie gotowa nadal kontynuować eksport zboża przez Morze Czarne – poinformował Mykoła Solski, minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy,  w swej wypowiedzi dla agencji Reuters.

Zaznaczył, że w tej chwili umowa zbożowa obowiązuje tylko prawnie, a właściwie w zasadzie nie funkcjonuje. Dodał także, że rząd Ukrainy jest gotów firmom zdecydowanym na kontynuację transportu bez akceptacji Rosji zaoferować gwarancje ubezpieczeniowe. W tym celu utworzono już specjalny fundusz ubezpieczeniowy w wysoko...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 09:05