StoryEditor

Ceny zbóż: towaru wciąż ponoć sporo, a w skupach pojawiają się resztówki

W krajowych skupach pszenica podskoczyła, a nad krajem zaczęły pojawiać się chmury. Jednak opady są często tylko punktowe. Susza powodująca słaby stan zbóż na polach w wielu regionach kraju, przyczynia się z jednej strony do większej chęci zakupów przez przetwórców, a z drugiej do wyhamowania sprzedaży zeszłorocznych plonów.
15.06.2023., 18:06h

W krajowych skupach pszenica podskoczyła średnio o 30 zł/t w trakcie jednego tygodnia.

Znów mało jeździ

Aktualnie podaż zbóż do skupów znów jest bardzo mała. – Większość rolników swoje zboża już posprzedawało. Mamy tak mały skup jakby rolnicy przywozili swoje końcówki, mniejsi rolnicy chyba się już wysprzedali– mówi kupujący z woj. łódzkiego.

Pojawiają się też bardzo logiczne uzasadnienia takiego stanu rzeczy.  – Ci co chcieli, to już sprzedali ale dużo towaru jest u największych. Także u dużych kupujących magazyny są prawie pełne – mówi inny skupujący z centralnej Polski, z głębokim przekonaniem w głosie.

Niektóre firmy skupowe, które wcześniej obawiały się o to czy zdążą opróżnić do żniw swoje magazyny i zamknęły wcześniej bramy dla powszechnego skupu teraz wywożą spokojnie towar. – Okazuje się, ze w ostatnich dniach więcej jest poszukujących zboża niż sprzedających. Mógłbym sprzedać każde zboże jakie bym miał, więc chyba do żniw magazyn uda nam się opróżnić. Jeszcze dwa tygodnie i idziemy na urlop – mówi szef niedużego punktu skupu w woj. świętokrzyskim.

– Generalnie realizujemy ko...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:36