StoryEditor

Rynek zbóż: o cenach zdecydują magazyny

Żniwa się dopiero rozkręcają, ale już teraz zarysowuje się model podejmowania decyzji przez rolników na starcie sezonu. Mamy też informacje o zbiorach na Ukrainie i pierwsze sygnały dotyczące pszenicy zbieranej w kraju.
21.07.2022., 12:07h

Ukraińskie Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności produkcję zbóż w sezonie 2022/23 aktualnie prognozuje na poziomie 52 mln ton. Te ilości  będą wymagały jeszcze doprecyzowania o ilości zebranej kukurydzy. Część zboża Ukraina chce zmagazynować w rękawach. – Otrzymaliśmy potwierdzenie od naszych międzynarodowych partnerów o dostawie dużych worków o pojemności 200 ton każdy oraz sprzętu do ich załadunku i rozładunku. W przybliżeniu daje to możliwość zmagazynowania 1015 mln ton zboża – powiedział wiceminister polityki rolnej Ukrainy Taras Wysocki.

Także i u nas słyszymy, że coraz powszechniej składa się nie tylko kukurydzę, ale też skupowane inne zboża do rękawów na placach przy elewatorach.

Trwa akcja udrażnianie ukraińskiego eksportu zbóż. Do tej powszechnej walki z przeciwnościami losu i rosyjskim najeźdźcom przyłączyły się koleje niemieckie. Reuters podał, że Deutsche Bahn zapowiedział, że przekształci swoją sieć tak, by sprowadzać zboże z Ukrainy do niemieckich portów Rostock, Hamburg i Brake w pobliżu Bremerhaven. DB planuje uruchomić po kilka składów wagonowych tygodniowo.

W Polsce także rozpoczyn...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 05:06