StoryEditor

Żniwa nie wszędzie się rozkręciły, a co na to ceny zbóż?

Tegoroczne duże żniwa nie mogą się rozkręcić na dobre, bo wciąż popaduje. Rozkręcił się za to eksport z Ukrainy. Podskoczyły także notowania pszenicy, czy nasi rolnicy mają szansę te wzrosty wykorzystać?
27.07.2023., 12:07h

Pod wpływem zamrożenia korytarza zbożowego na Morzu Czarnym, zaczynają się udrażniać inne kanały, co korzystnie wpływa na tempo eksportu ukraińskich zbóż. Natomiast ciągle pojawiające się kolejne rosyjskie ataki na infrastrukturę portową powodują utrzymywanie napięcia i wysokich poziomów cen. Jakie odciska to piętno na naszym krajowym rynku? Jakie mamy informacje o plonach i jakości tegorocznych zbóż?

Unia Europejska pomoże, może też sobie?

W południowej części Morza Czarnego pojawiła się rosyjska korweta „Siergiej Kotow”, która ma kontrolować ruch statków po zboże do ukraińskich portów. W momencie impasu i braku możliwości transportowych przez objęte działaniami wojennymi  Morze Czarne pojawiają się kolejne inicjatywy wsparcia ukraińskiego eksportu – UE jest gotowa eksportować prawie wszystkie ukraińskie produkty przez „korytarze solidarnościowe” – zadeklarował (25.07.23 r.) komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. – Jesteśmy gotowi eksportować prawie wszystko. To jest około 4 mln ton nasion i zbóż oleistych miesięcznie, bo taki wolumen osiągnęliśmy już w listopadzie ubiegłego roku – relacjonuje wypowiedź unijnego komisarza SKY News. ...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 10:41