StoryEditor

Ceny zbóż: korytarz wpływa na wzrosty, tylko czy chwilowo?

Pierwsza reakcja giełd na brak odnowienia przez Rosję umowy dotyczącej korytarza zbożowego wydała się rozsądna i wyważona. Dopiero bomby, które trafiły w port w Odessie spowodowały nieco sztucznie podkręcaną panikę.
20.07.2023., 14:07h

Nasi skupujący ściąganie się cenami mają przećwiczone z poprzednim sezonie i teraz już tak łatwo się na nie nabierają, ale zarówno oni, jak i rolnicy bacznie obserwują wydarzenia związane z korytarzem zbożowym i światowymi cenami.

Korytarz reguluje ceny?

Zdecydowanie tematem numer jeden ostatniego tygodnia na rynku jest odmowa przez Rosję odnowienia umowy dotyczącej korytarza zbożowego na Morzu Czarnym i eskalacja agresji w kierunku ukraińskich portów.  W poniedziałek 17 lipca br. świat obiegła wiadomość, że Rosja wycofuje się z umowy dotyczącej korytarza zbożowego na Morzu Czarnym. Rosja uprzedzała o tym, że jej postulaty dotyczące m.in. ponownego dostępu do systemu SWIFT i zlikwidowania embarga na handel rosyjskimi nawozami nie są realizowane i z umowy się wycofa.

Porozumienie jest w istocie dwiema odrębnymi umowami. Pierwsza jest zawarta pomiędzy Ukrainą, Turcją i ONZ. W efekcie oświadczenia zawieszona zostaje tylko druga umowa, Rosji z Turcją i ONZ. Rynki początkowo na ten fakt zareagowały spokojnie. Pierwszego dnia pszenica na Matifie kursy zamknęła na minus 0,5 €/t, w kolejnym dniu giełda zyskała tylko 2,25 euro, dopiero po ataku na por...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 01:30