StoryEditor

Rynek zbóż: Wraca 1000 zł/t w portach, paszowe dalej w górę

Po ostrych podwyżkach giełdowych notowań pszenicy, wracają ceny 1000 zł/t w portach. Odradzająca się hodowla i większe zainteresowanie wytwórni pasz powodują dalsze wzrosty cen zbóż zużywanych do żywienia zwierząt.
18.02.2021., 11:02h

Ceny pszenicy konsumpcyjnej na Matifie po czwartkowych silnych wzrostach lądują o 15 euro/t wyżej niż przed tygodniem. Na zamknięciu w czwartek (18.02.2021 r.) pszenica w kontraktach na marzec kosztuje 237,5 euro/t. Silne podwyżki kursów są spowodowane kończącym się kontraktem marcowym i zmykaniem pozycji przez inwestorów, którzy nie doczekali się spadków.

W fizycznym handlu na marcowe notowania mało kto już spogląda, bo traderzy opierają się już na majowych kontraktach. Na szczęście maj podszedł na tyle do góry w ciągu ostatniego tygodnia, że notowania są o 9 euro wyższe od ubiegłotygodniowych marcowych. I tak pszenica na maj kosztuje na Matifie 226,25 euro za tonę i to te ceny biorą pod uwagę eksporterzy proponując za pszenicę dostarczoną do portów w marcu 1000–1005 zł/t. 

W krajowym skupie pszenica konsumpcyjna podrożała tylko nieznacznie i jest najczęściej skupowana od 890–950 zł/t. 
Najwyższe ceny są na północy kraju, ale różnica średniej ceny skupu pomiędzy południem Polski i regionem północnym to „tylko” 60 zł/t, co nie zwraca kosztów transportu. Jest to symptom rosnącego zainteresowania pszenicą przez handlowców i młynarzy z całego obszaru kraju.


W dalszym ciągu obserwujemy rosnące ceny zbóż paszowych. Większość skupujących w tym tygodniu podniosło jej ceny o 10 zł/t.  Ceny pszenicy paszowej wynoszą najczęściej 850–900 zł/t. Niższych propozycji nikt już nie traktuje poważnie. A trzeba powiedzieć, że na rynku w północnej części kraju pojawiają się także oferty zdecydowanie powyżej 900 zł/t. 

Znów zyskało żyto, tym razem ok. 5 zł/t, ale te podwyżki powodują, że najsłabiej dotychczas płacący zaczęli zdecydowanie dostosowywać swoje cenniki do średnich poziomów w kraju. Z tabel cenowych poznikały ceny z piątką z przodu, za to jest dużo więcej ofert bliższych 700 zł/t. Na razie te wyższe poziomy są domeną młynarzy, bo handlowcy najczęściej płacą 620–680 zł/t. Eksporterzy proponują wyższe ceny niż przed tygodniem, w portach wystawiając 725–730 zł/t. 


Coraz lepsze wieści dochodzące z rynku trzody chlewnej powodują większy popyt na jęczmień, co natychmiast powoduje kolejne podwyżki. To właśnie jęczmień w tym tygodniu podrożał najbardziej, a wzrosty cen sięgają kolejnych 15 zł. Najczęstsze oferty skupu jęczmienia wynoszą 700–780 zł/t, pojawiają się też w niektórych cennikach pierwsze ósemki z przodu.

Pszenżyto jest drugim sukcesorem wzrostu zainteresowania zbożami paszowymi, ale jego średnia cena wzrosła o niecałe 10 zł/t. Obecnie za pszenżyto płaci się najczęściej 680–780 zł/t, ale i tu, podobnie jak w jęczmieniu, a nawet częściej możemy zobaczyć ceny 800 zł/t. Zdecydowanie najdroższe jest pszenżyto na północy. Różnice pomiędzy oferowanymi tam cenami, a regionem południowym czy wschodnim, dochodzą nawet do 80 zł/t. Nic dziwnego, bo w portach oferowane poziomy wynoszą 845–855 zł/t.

Kukurydza w wytwórniach pasz zaczyna zdecydowanie przebijać się z cenami powyżej 800 zł/t. Najczęstsze ceny wynoszą 800–850 zł/t. Kupujący, zwłaszcza na południu kraju, którzy zostawili w swych cennikach ceny niższe, mogą przespać rynek. Na Matifie kukurydza także podrożała i kosztuje 223,75 euro/t, dlatego eksporterzy w portach podnieśli ceny i płacą 940–950 zł/t. 
 

Juliusz Urban   fot. Konieczka

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 00:09