StoryEditor

System automatycznego żywienie loch: jak działa w tej chlewni?

Nie tylko duże fermy, ale i rodzinne gospodarstwa inwestują w nowoczesną technologię. Dane wprowadzane z czipów, przechowywane w chmurze, analizowane na smartfonie. To nie science fiction, to chlewnia na Kujawach.
11.05.2023., 15:05h

Zwiększenie produkcji było konieczne

Marcin i Anna Skalscy z Zielonki w pow. sępoleńskim (gm. Sośno) swoje pomysły na unowocześnienie chlewni i ułatwienie pracy przy zwierzętach wcielili w życie. Małżeństwo, ze stada 100 loch w cyklu zamkniętym, sprzedaje rocznie około 2400 tuczników i 300–400 warchlaków do dalszego chowu. Mimo, a może właśnie przez trudne czasy w produkcji świń, inwestują w nowoczesną technologię, bo ta nie tylko usprawniła im opiekę nad świniami, ale też przełożyła się na wyższe wyniki uzyskiwane w tym stadzie.

Skalscy z pozycji telefonu z chlewni wprowadzają wszystkie informacje do systemu.
Skalscy z pozycji telefonu z chlewni wprowadzają wszystkie informacje do systemu.

– Przejąłem gospodarstwo po rodzicach w 2004 r. Wtedy dysponowałem 22 ha ziemi i 10 lochami. Wejście do Unii wymusiło zwiększenie skali produkcji – uważa Skalski i dodaje – Wcześniej, kiedy sprzedałem 200 tuczników po 5,60–5,80 zł/kg, to była dobra kasa. Teraz trzeba odstawiać coraz więcej i więcej, bo zysk jednostkowy jest coraz niższy. Co z tego, że świnie są po 11 zł/kg, skoro w gospodarstwie zostaje niewiele.

Modernizacja pomieszczeń

I tak poprzez modernizację w budynku, w którym utrzymywane było 10 loch...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 21:33