StoryEditor

Liczenie Ursusów C45 i Lanz Bulldogów! "Traktor i Maszyna" liczy Bombaje w Polsce

Ogólnopolskie Liczenie Bombajów organizowanie przez Klub „Traktor i Maszyna” rozpoczęło się w maju, ale nic straconego! Sprawdź, do kiedy możesz zgłosić swój ciągnik!
16.06.2024., 10:31h

Jakie ciągniki można zaliczyć do bombajów?

Na początku maja rozpoczął się Pierwsze Ogólnopolskie Liczenie Bombajów. Jak podkreślają organizatorzy akcji, czyli Klub „Traktor i Maszyna”, dotyczy to wszystkich zabytkowych ciągników z silnikiem z gruszą żarową znajdujących się w Polsce.

Jakie ciągniki można zaliczyć do bombajów? Są to m.in.:

  • Ursus 45,
  • Lanz Bulldog,
  • Vierzon,
  • Le Percheron,
  • HSCS,
  • Mavag, 
  • Bolinder Munkell.

Finał akcji odbędzie się 17 sierpnia 2024 r. podczas Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach.

Jaka jest historia bombajów, saganów i buldogów?

Jak przypomina Klub „Traktor i Maszyna” tzw. „buldogi”, „bombaje”, czy „sagany”, czyli ciągniki z silnikiem z gruszą żarową trafiały na polską wieś w okresie II wojny i były to głównie traktory Lanz Bulldog. Dość dużo tego typu ciągników znalazło się na tzw. ziemiach odzyskanych.

Zobacz także: Do przedsprzedaży trafił Ursus C-325! Ile kosztuje i co o nim wiemy?

W 1947 r. Polska doczekała się własnej wersji sagana, czyli kultowego Ursusa 45, który początkowo był produkowany w Warszawie, a następnie w Gorzowie. Do 1965 roku z taśm montażowych zjechało aż 65 tys. egzemplarzy tego traktora.

Później wiele z tych maszyn trafiło na złom i przetapiane. Dlatego te sagany, które ocalały są bardzo cenne, zwłaszcza dla kolekcjonerów zabytkowych maszyn rolniczych.

– Często stanowią pamiątkę rodzinną i są przekazywane z ojca na syna. Dzięki temu są nadal obecne w naszych domach i duszach – podkreślają przedstawiciele Klubu „Traktor i Maszyna”.

Rozmawiając z właścicielami zabytkowych traktorów prezentowane co roku podczas festiwalu w Wilkowicach można dowiedzieć się, że część z ich maszyn została sprowadzona w ostatnim czasie do Polski z Niemiec, Czech, Włoch, Węgier, Francji, a nawet ze Szwecji.

Jak zabrać udział w akcji liczenia zabytkowych ciągników?

– Zapraszamy wszystkich właścicieli o przesyłanie zdjęcia z podaniem marki, imienia i nazwiska właściciela oraz województwa. Przykład: Ursus 45, Jan Kowalski, województwo wielkopolskie. Ciągnik musi być jeżdżący albo taki do remontu lub w jego trakcie, ale kompletny – wyjaśniają organizatorzy akcji.

Żeby zgłosić swój ciągnik do 1. Ogólnopolskie Liczenie Bombajów należy przesłać zdjęcia wraz z opisem  na adres e-mail klubu „Traktor i Maszyna” – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

image

John Deere wspiera młodych mechaników. Które szkoły otrzymały wsparcie?

Paweł Mikos

Fot: Przemysław Staniszewski

Paweł Mikos
Autor Artykułu:Paweł Mikos Redaktor naczelny portalu tygodnik-rolniczy.pl oraz portalu Halo Wieś, dyrektor PWR online. Specjalizuje się w kwestii polityki rolnej oraz ekonomii w rolnictwie. Zajmuje się tematem dopłat bezpośrednich i dotacji rolniczych oraz zmian w prawie. Wcześniej współpracował m.in. z Głosem Wielkopolskim oraz Money.pl.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 06:41