StoryEditor

SIMA: Metan zasila traktor New Holland

New Holland pokazał prototyp ciągnika z serii T6 Methane Power w 100% zasilanego ekologicznym metanem. 
01.03.2017., 16:03h

New Holland wraca do koncepcji zastąpienia tradycyjnych silników na olej napędowy modelami wykorzystującymi metan z biogazowni. Pierwsza odsłona ciągnika Methane Power miała miejsce podczas targów Agritechnica w 2013 roku. Obecnie zakończyły się rozległe badania drugiej generacji prototypu ciągnika rolniczego T6.180 Methane Power, które odbywały się wśród rolników we Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii. W tym gronie znalazło się również trzech młodych rolników z Hiszpanii, Portugalii i Bułgarii.

Pierwsza generacja prototypu ciągnika T6.140 Methane Power bierze udział we wspólnym projekcie New Holland i Itaipu Binacional, światowym liderem wśród producentów czystej i odnawialnej energii. Prototyp jeździ po farmach i spółdzielniach rolniczych w regionie Zachodnia Parana w Brazylii, gdzie jest testowany w praktyce, aby zebrać dane dotyczące użyteczności biometanu jako paliwa dla wyposażenia rolniczego. Projekt obejmuje również szereg działań mających na celu promocję rozwoju łańcucha dostaw biogazu tworzonego z miejskich i rolniczych odpadów organicznych. 

Druga generacja traktora – New Holland T6.180 Methane Power, którego mogliśmy oglądać na targach SIMA wyposażono w silnik NEF6, wyprodukowany przez firmę FPT. Sprężony metan jest przechowywany w 9 zbiornikach, a pojemność zbiorników zapewnia około pół dnia autonomicznej pracy w normalnych warunkach. Z danych koncernu wynika, że ciągnik Methane Power zapewnia oszczędność kosztu paliwa do 25% w porównaniu do silnika na olej napędowy lub na biodiesel i generuje 80% niższe emisje zanieczyszczające środowisko, niż standardowy ciągnik z silnikiem Diesla.

 

Fot. Beba, firmowe

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 07:15